A A+ A++

Zdaniem rzeczniczki Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Adrienne Watson rosyjskie działania mogą zagrozić całemu regionowi.

Rosyjski ostrzał rakietowy na Ukrainę pokazuje, że Kreml jest skłonny zwiększyć ryzyko incydentu jądrowego, który może zagrozić całemu regionowi – powiedziała w środę rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Adrienne Watson.

Polecamy:

VII Kongres Open Eyes Economy Summit w Krakowie

Nie wjedziesz do Krakowa. Kierowców nie będzie stać na to, co im zafundowali radni

Rośnie ryzyko incydentu jądrowego

„Podczas gdy Rosja boryka się z problemami na polu bitwy, w coraz większym stopniu skupia się na horrendalnych atakach przeciwko Ukraińcom, za pomocą dotkliwych uderzeń uszkadzających infrastrukturę energetyczną, robiąc to celowo wraz z nadejściem zimy” – napisała w oświadczeniu Watson. Jak dodała, celem strategii reżimu Putina jest „zwiększenie cierpienia i śmierci ukraińskich mężczyzn, kobiet i dzieci”.

„Pokazuje też, że Rosja jest skłonna zwiększyć ryzyko incydentu dotyczącego bezpieczeństwa nuklearnego, który może zaszkodzić nie tylko Ukrainie, ale dotknąć też całego regionu” – napisała rzeczniczka.

Wstrzymana produkcja w elektrowniach jądrowych

Jak podało w środę ukraińskie ministerstwo energetyki, w efekcie środowego ostrzału większość mieszkańców kraju została pozbawiona dostaw prądu i tymczasowo została wstrzymana produkcja prądu we wszystkich elektrowniach atomowych. Uszkodzono też obiekty przesyłu energii. Poinformowano jednak, że tło promieniowania na terytorium elektrowni atomowych pozostało w normie.

“To zwiększa ryzyko wypadku jądrowego”

Na sprawę uwagę zwróciła też ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield, która na forum Rady Bezpieczeństwa stwierdziła, że odcięcie od prądu elektrowni jądrowych zwiększyło ryzyko wypadku jądrowego, w tym wydostania się materiałów radioaktywnych.

Watson zaznaczyła, że obok ogłoszonej w środę pomocy wojskowej dla Ukrainy – w tym m.in. dodatkowej amunicji do systemów obrony powietrznej NASAMS i ciężkich karabinów maszynowych do zestrzeliwania dronów – USA dostarczyły też dotąd pomoc humanitarną o wartości 1,5 mld, w tym 250 mln na ochronę przed mrozem, w tym paliwo grzewcze, generatory, materiały budowlane i koce.

– Rosja nadal nie docenia siły i determinacji Ukraińców i ich próby zdemoralizowania ich po raz kolejny spełzną na niczym – zapowiedziała Watson.

KW

Czytaj dalej:

Kaczyński z ważną zapowiedzią. 11 grudnia poznamy nowe propozycje PiS

Zwrot w sprawie systemów Patriot. Błaszczak ma propozycję dla Niemiec

Burger Drwala powraca w sieci McDonald’s. Cena odstrasza

Dziennikarz uderzył w nasze narodowe danie. Polacy rzucili się w obronie pierogów

Amerykanie nie bawią się w półśrodki. Zatwierdzono superbroń dla Ukrainy

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNadchodzi czas promocji i wyprzedaży. To też okres „żniw” dla oszustów
Następny artykułTrwa nabór do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza