A A+ A++

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, komentując listę rosyjskich propozycji „gwarancji bezpieczeństwa” powiedziała, że Waszyngton nie będzie szedł na kompromis w sprawie „zasad, na których zbudowane jest bezpieczeństwo europejskie”.

– Widzieliśmy listę propozycji i dyskutujemy o nich z naszymi europejskimi sojusznikami i partnerami. Wczorajsze oświadczenie Rady Północnoatlantyckiej podkreśliło, że jakikolwiek dialog z Rosją musiałby przebiegać na bazie wzajemności i dotyczyć obaw NATO na temat niebezpiecznego i zastraszającego zachowania Rosji” – powiedziała.

Jane Psaki podczas briefingu na pokładzie samolotu Air Force One zadeklarowała, że USA nie pójdą na kompromis co do „fundamentalnych zasad, na których zbudowane jest bezpieczeństwo europejskie”.

– W tym tej, że wszystkie kraje mają prawo do decydowania o własnej przyszłości i polityki zagranicznej bez ingerencji z zewnątrz – dodała.

Moskwa szantażuje Zachód. MSZ opublikował żądania wobec USA i NATO

Podkreśliła też, że „nie będzie rozmów o bezpieczeństwie europejskim bez naszych europejskich sojuszników i partnerów”, wskazując na wczorajsze rozmowy wysłanniczki Departamentu Stanu Karen Donfried w siedzibie NATO w Brukseli oraz telefoniczną rozmowę doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake’a Sullivana ze swoimi odpowiednikami z Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9), czyli państw wschodniej flanki NATO, w tym Polski.

– Przez dekady potrafiliśmy angażować się w rozmowy o strategicznych problemach z Rosją. Mamy dziesiątki lat precedensu podczas zimnej wojny i w erze pozimnowojennej za pomocą Rady NATO-Rosja, OBWE i innych mechanizmów. Nie ma powodu, byśmy nie mogli tego kontynuować w przyszłości – powiedziała Psaki.

Rosyjski MSZ opublikował dziś „projekty porozumień Rosji z USA i NATO o gwarancjach bezpieczeństwa”. W umowach miałoby być zapisane:

  • wykluczenie rozszerzenia NATO, w tym o republiki b. ZSRR, czyli przede wszystkim Ukrainy i Gruzji;
  • nierozmieszczanie dodatkowych wojskowych za granicami państw, w których byli oni w maju 1997 roku (do momentu rozszerzenia NATO o państwa Europy Wschodniej) oprócz wyjątkowych przypadków, na które Rosja ma się zgodzić;
  • rezygnacja z jakiejkolwiek działalności wojskowej na Ukrainie, w Europie Wschodniej, Kaukazie Południowym i w Azji Środkowej. Chodzi, m.in. o tworzenie baz wojskowych, a także po prostu „współpracę wojskową”.

Putin jasno mówi czego chce: neo-ZSRR

pp/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLockdown w Danii. “Restrykcje dotkną przede wszystkim życie kulturalne”
Następny artykułDodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas nauki zdalnej