A A+ A++

Od rana w całym kraju trwają zatrzymania niezależnych dziennikarzy, obrońców praw człowieka i aktywistów – poinformowało Centrum Obrony Praw Człowieka “Wiasna”.

Służby przyszły nad ranem do ostatnich niezależnych dziennikarzy i działaczy społecznych, którzy pozostali na wolności w kraju. W związku z trwającymi od sierpnia 2020 roku represjami Białoruś opuściły tysiące osób niewygodnych dla reżimu, za kratami znajduje się obecnie 888 więźniów politycznych.

Dziennikarka Iryna Słaunikawa uznana za więźnia politycznego

Mozyrz

Milicja przyszła do obrońcy praw człowieka Uładzimira Cieliepuna. Najpierw funkcjonariusze przeszukali jego domek letniskowy, potem przyjechali do mieszkania. Nie zabrali sprzętu elektronicznego, a jedynie plakietki Centrum Obrony Praw Człowieka “Wiasna”, książki, pocztówki i plakaty.

“Wiasna”, najważniejsza organizacja obrony praw człowieka na Białorusi, została przez reżim zlikwidowana, a jej władze osadzone w areszcie karnym pod zarzutami przestępstw skarbowych i organizacji “działań naruszających porządek publiczny”.

Witebsk

Trwają rewizje w mieszkaniach aktywistów opozycji Uładzimira Kijko i Mikałaja Kaczurca.

Milicja przeszukała też mieszkanie byłego wieloletniego więźnia politycznego Michaiła Żamczużnego. Mężczyzna został przewieziony na komisariat, gdzie próbowano go przesłuchać i o 13.30 wypuszczono.

– Żadnych zeznań nie dałem. Uważajcie na siebie. Mińsk szuka organizatorów i sponsorów protestów – powiedział były więzień polityczny.

Michaił Żamczużny został zwolniony z więzienia 19 lutego. Spędził za kratami ponad 6 lat jako skazany w politycznie motywowanej sprawie karnej.

Obserwatorzy, feści i czaj. Były więzień polityczny o tym, jak przetrwać w kolonii karnej

Kryczew

Przeszukiwane jest mieszkanie dziennikarza Siarhieja Niarounego.

Homel

Łarysa Szczyrakowa w sali sądu. Zdj. Baj.by

Po rewizji zatrzymana została zasłużona niezależna dziennikarka Łarysa Szczyrakowa. Z jej mieszkania milicja zabrała telefon, aparat i kamerę, twarde dyski i pamięci cyfrowe. Dziennikarka została przewieziona na przesłuchanie w Wydziale Dochodzeń Finansowych, gdzie odmówiła składania zeznań. Szczyrakowa została ustnie uprzedzona odpowiedzialności karnej za rozgłaszanie szczegółów sprawy, dlatego nie mogła ich podać prawnikowi.

Łarysa Szczyrakowa jest dziennikarką od lat nagłaśniającą łamanie praw człowieka i nadużycia władz w Homlu. Była wielokrotnie zatrzymywana, skazywana na kary aresztu i grzywny. Współpracowała z Biełsatem jako freelancerka.

Rewizja trwa także u Wasila Palakowa, członka Zjednoczonej Partii Obywatelskiej (AHP) z Homla.

Mińsk

Milicja przyszła nad ranem do aktywistów. Według “Wiasny”, przeszukania trwają u przynajmniej 10 osób. Ich nazwiska nie są znane.

Grodno

O 7 rano zatrzymana została niezależna dziennikarka Nadzieja Wicina. W jej domu przeprowadzono rewizję. Sprawą zajmuje się Departament Dochodzeń Finansowych MSW.

Mohylew

Funkcjonariusze Departamentu Dochodzeń Finansowych MSW przeszukali mieszkanie obrońcy praw człowieka Barysa Buchela. Po rewizji działacz pozostał na wolności, musiał jednak podpisać oświadczenie o nieopuszczeniu miejscowości zamieszkania.

W niedzielę sędzia Tacciana Michajłowa skazała jego syna Hienadzia Buchela na 15 dni aresztu za “rozpowszechnianie materiałów ekstremistycznych”. W czwartek zostało zatrzymany przez funkcjonariuszy Głównego Wydziału do Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Korupcją (HUBAZiK) MSW za to, że półtora (!) roku temu udostępnił post z kanału NEXTA w Telegramie.

Brześć

Wiadomo o zatrzymaniu przynajmniej trzech osób, a kolejnych pięć nie podnosi telefonu. Wiadomo, że milicja przyszła do Alony Żuszmy i Wolhi Małajczyk, a od ponad 5 godzin nie ma kontaktu z Alehem Wiaławem. Powody represji nie są znane.

Odpowiedź na sankcje?

Unia Europejska może dziś wprowadzić V pakiet sankcji przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki. Poprzedni został wprowadzony pod koniec czerwca – niedługo później białoruskie służby rozpoczęły “szeroko zakrojoną akcję przeciwko ludziom o destrukcyjnych poglądach”. W ramach tej czystki aresztowane lub zmuszone do emigracji zostały setki aktywistów i dziennikarzy. Zamknięte zostały też niezależne od reżimu organizacje społeczne.

Wśród instytucji i osób objętych V pakietem sankcji UE: Belavia, hotel Mińsk i szef Komitetu Granicznego

mhm,pj/belsat.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Ślub od pierwszego wejrzenia”: Aneta i Robert rozstali się? Jego komentarze dają do myślenia
Następny artykułTak białoruskie służby prowokują migrantów do ataków na naszą granicę