A A+ A++

Biała rzodkiew bywa błędnie nazywana rzepą, a to zupełnie różne warzywa. Podłużna rzodkiew ma biała skórkę i miąższ w tym samym kolorze. Jest kuzynką lubianych przez Polaków rzodkiewek. Co istotne, przerasta je nie tylko rozmiarem, ale też zawartością składników biologicznie aktywnych. Co jeszcze warto wiedzieć o rzodkwi, dla kogo będzie korzystna, a kto powinien zachować umiar w jej spożyciu i z czym smakuje najlepiej? Wyjaśniamy.

Biała rzodkiew – bliżej jej do rzodkiewki niż rzodkwi

Dlaczego tak wielu ludzi myli rzodkiew i rzepę? Warzywa wyglądają zupełnie inaczej, ale ich nazwy brzmią podobnie. W błąd potrafią wprowadzić nawet sklepy wielkopowierzchniowe, w których rzepa i rzodkiew bywają niepoprawnie opisane.

Rzodkiew, choć jest kuzynką owalnych w kształcie, maleńkich rzodkiewek, jest biała i podłużna. Najpopularniejszą odmianą rzodkwi jest rzodkiew zwyczajna. Rzepa ma kształt kulisty i występuje w dwóch kolorach: białym i czarnym.

Dziś przyjrzyjmy się podłużnej, soczystej rzodkwi. Jej smak i wartości odżywcze nie powinny umknąć naszej uwadze.

Biała rzodkiew w sałatkach

Wyglądem może przypominać gigantyczną pietruszkę, smakiem bliżej jej do rzodkiewek, ale jest od nich ostrzejsza. Nawet niewielka porcja rzodkwi dodana do sałatki czy dania mięsnego, wydobędzie i podkreśli ich smak.

Ostra nuta rzodkwi czyni z niej doskonały składnik wyszukanych sałatek i surówek. Warzywo dobrze łączy się smakowo z zielonymi listkami szpinaku, jarmużu, rukoli, sałaty masłowej, lodowej i rzymskiej. Do biało-zielonego zestawu warto dodać pomidorki koktajlowe albo startą na tarce o grubych oczkach marchew i czarne oliwki. Kolorowe połączenia zaostrzają apetyty, a sałatek i surówek nigdy dość.

Taki zestaw może być dodatkiem do drugiego dania albo bazą do pożywnej sałatki, ale trzeba do niej dodać węglowodan złożony. W tym przypadku sprawdzi się ryż naturalny albo brązowy, makaron pełnoziarnisty lub komosa ryżowa. Sałatkę warto wzbogacić ziarenkami czarnuszki i białego sezamu, skropić sokiem z cytryny i uczta gotowa.

Czytaj również: Rozpuść i wypij. Napój z drożdży to patent na piękną skórę i nie tylko

Biała rzodkiew do kanapek i dań mięsnych

Biała rzodkiew może być zjadana solo – jako przekąska pomiędzy posiłkami – albo dodawana do kanapek. Pokrojona w plastry, położona na posmarowanym masłem dobrej jakości pieczywie i delikatnie oprószona solą lub suszonym lubczykiem smakuje obłędnie.

Wolisz kanapki i dania mięsne? Tym bardziej pamiętaj, by dodawać do nich białą rzodkiew. Nie tylko wzbogaci sm … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIbisz ma rady dla rodziców. Był w szkole rodzenia
Następny artykułDwie kradzieże jednego dnia. „Najwidoczniej mało mu było wrażeń”