A A+ A++

Ogłoszenie do lokatorów budynku KSM w Katowicach spotkało się z ostrą reakcją Rzecznika Praw Obywatelskich.

***

Przekazujemy treść informacji RPO bez ingerencji w jego treść. Całość do „***” poniżej.

W jednym z bloków w Katowicach pojawiło się ogłoszenie o konieczności zamykania drzwi wejściowych, bo otwarte „umożliwiają wejście do budynku osobom bezdomnym i gryzoniom”.

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich ogłoszenia, w których zestawia się osoby w kryzysie bezdomności z gryzoniami, są niedopuszczalne.

Pojawienie się takiego komunikatu budzi zdecydowaną reakcję Rzecznika jako mogące potęgować negatywne i stereotypowe postrzeganie osób w kryzysie bezdomności
Pełnomocnik Terenowy RPO Aleksandra Wentkowska występuje w tej sprawie do prezes Zarządu Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

RPO powziął wiedzę, że w bloku administrowanym przez Katowicką Spółdzielnię Mieszkaniową wywieszono informację: „Uwaga!!! Zwracamy uwagę na konieczność zamykania drzwi wejściowych do budynku!! Otwarte drzwi umożliwiają wejście do budynku osobom bezdomnym i gryzoniom”.

Aleksandra Wentkowska zwróciła się do prezes spółdzielni Krystyny Piaseckiej o odniesienie się do sprawy, zwłaszcza o wskazanie, czy taka praktyka jest powszechna w blokach Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

W ocenie Rzecznika ogłoszenia, w których dokonuje się zestawienia osób w kryzysie bezdomności z gryzoniami, są niedopuszczalne.

Przeciwdziałanie zjawisku bezdomności jest dla RPO jednym z najistotniejszych priorytetów. Dla jego realizacji m.in. w październiku 2015 r. powołano Komisję Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy RPO. W jej skład chodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się ludźmi w kryzysie bezdomności, naukowcy i prawnicy. W ramach prac Komisji Rzecznik podjął się wspierania i promowania miejskiej karty praw osób doświadczających bezdomności.

***

Nasz komentarz. W jednym z bloków w Katowicach mieszkała rodzina, która stale się awanturowała. Jej członkowie dewastowali drzwi wejściowe do budynku a dzieci smarowały na ścianach nieprzyzwoite napisy. Nie były to osoby bezdomne. Zdarzało się, że dzieci spotykały się z kolegami w przedsionku do piwnicy, gdzie palono papierosy i pito piwo. Nie musimy dopowiadać, gdzie młodzi ludzie się załatwiali, gdy chciało im się siusiu.

Zaś o osobie bezdomnej pisaliśmy niedawno. Był to człowiek, któremu gwałtownie pogorszył się wzrok. Z tego powodu stracił pracę, następnie ciężko zaniemógł na zdrowiu i pozostawiła go żona. Takie osoby też są wśród osób bezdomnych. Generalizowanie jest bardzo poważnym błędem, co odnosi się nie tylko do osób bezdomnych.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Fot. za RPO. RPO – zdjęcie ilustrac. Nie odzwierciedla faktycznego wejścia do budynku, w którym wywieszono ogłoszenie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiepołomice. Rada Miasta w obronie prawa mieszkańców do korzystania z geotermii
Następny artykułJa, Jan Dudor, przepraszam Pana Marka Zapałę (ogłoszenie płatne)