A A+ A++

Data dodania: 2020-06-18 (10:31) Poranny raport DM BOŚ z rynku walut

Zmiany notowań dolara nie są duże – słabo wypadają waluty Antypodów (AUD zaszkodziły słabe dane z rynku pracy – w maju gospodarka straciła 227,7 tys. etatów, a NZD dane PKB, który odnotował 1,6 proc. k/k spadek w I kwartale). Generalnie na globalnym sentymencie ważą doniesienia nt. kolejnych zakażeń w USA, oraz sytuacja w Pekinie, co nasila obawy przed tzw. drugą falą COVID-19.

Zwraca się też uwagę na niełatwe relacje USA-Chiny, po tym jak Donald Trump podpisał ustawę krytykującą Pekin za działania przeciwko mniejszości Ujgurów (chociaż było to oczekiwane). Z drugiej strony agencje donoszą o “konstruktywnym” spotkaniu Mike’a Pompeo (Sekretarz Stanu USA) na Hawajach z wysokim przedstawicielem chińskiego MSZ (Yang Jiechi).

OKIEM ANALITYKA – Bez zaskoczeń?

Czwartek to też dzień posiedzeń banków centralnych – jesteśmy już do decyzjach Narodowego Banku Szwajcarii i Banku Norwegii, a przed nami jeszcze Bank Anglii, który poda informacje o godz. 13:00. Szwajcarzy nie zaskoczyli – polityka monetarna pozostała niezmieniona, podobnie jak retoryka dotycząca franka. O ile na przełomie maja i czerwca SNB nie musiał zbytnio się angażować, aby osłabić fanka, o tyle ostatnie dni i być może kolejne tygodnie, mogą ponownie stawiać wyzwania. Frank to grupa tzw. bezpiecznych walut, a niepokoje związane z drugą falą zakażeń COVID-19 będą tylko narastać (nowe ogniska tlą się w coraz większej liczbie amerykańskich stanów, Chińczycy zwiększają obostrzenia w Pekinie i brakuje jeszcze tylko złych informacji z Europy, co może być tylko kwestią czasu po ostatnim otwarciu granic w ramach UE). Nie zaskoczył też Norges Bank, utrzymując główne parametry na dotychczasowym poziomie. Dla norweskiej korony w najbliższym czasie nadal kluczowym czynnikiem pozostaną notowania ropy i globalny sentyment – w ostatnim czasie było z tym nieco gorzej, stąd słabość tej waluty. I na koniec – Bank Anglii. Oczekuje się zwiększenia skali programu QE o 200 mld GBP, chociaż nie można wykluczyć, że będzie wartość będzie wyższa. Kluczem może okazać się jednak ewentualna dyskusja nad ujemnymi stopami procentowymi. Wydaje się, że w kontekście niepewności związanej z Brexitem po 1 stycznia 2021 r., decydenci nie będą chcieli zamykać tej furtki, zwłaszcza, że z wcześniejszych wypowiedzi wynikało, że nie ma tu stanowczego odrzucenia tej koncepcji. W takiej sytuacji dzisiejszy bilans dla funta może być negatywny.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGwiazdor „Różowych lat 70.” oskarżony o zgwałcenie trzech kobiet
Następny artykułAssassin’s Creed Origins za darmo na Uplay. Niestety tylko przez ograniczony czas