A A+ A++

W poprzednim roku akademickim 60 osób, wybranych spośród 1600 kandydatów, rozpoczęło naukę na nowym Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej. Pod względem liczby chętnych na jedno miejsce kierunek lekarski był najpopularniejszy podczas ubiegłorocznego naboru.

W środowisku akademickim i medycznym padały pytania, czy uczelnia techniczna jest odpowiednim miejscem do kształcenia przyszłych lekarzy. Władze politechniki nigdy nie miały wątpliwości. – Mamy do tego kompetencje i zasoby – przekonywał w czerwcu rektor, prof. Arkadiusz Wójs.

Kierunek lekarski z pozytywną opinią PKA

Po roku od słów rektora na uczelni stawił się zespół Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA), żeby sprawdzić bazę dydaktyczną, spotkać się z władzami uczelni, dyrektorami współpracujących z nią szpitali (siedem wrocławskich plus Dolnośląskie Centrum Medyczne Dolmed), pracownikami wydziału i studentami. Kierunek lekarski ocenili pozytywnie, udzielając 19 sierpnia akredytacji na dwa lata. W efekcie Politechnika Wrocławska we wrześniu uruchomi nabór kolejnego rocznika.

Zrealizowaliśmy wszystkie wcześniejsze rekomendacje związane z funkcjonowaniem kierunku lekarskiego, dlatego nie spodziewaliśmy się innej decyzji. To kolejne potwierdzenie, że zrobiliśmy przemyślany krok w dobrym kierunku. Na wielu wiodących europejskich i amerykańskich uniwersytetach technicznych medycyna jest obecna i ważna, dlatego kształcenie i badania naukowe w tym obszarze wpisaliśmy do strategii naszej uczelni.

prof. Arkadiusz Wójs

Współpraca z placówkami medycznymi daje studentom kontakt z pacjentami i lekarzami wszystkich specjalności podczas zajęć praktycznych, a także dostęp do prosektoriów.

A to tylko jedna z rzeczy, które odróżniają Politechnikę Wrocławską od większości uniwersytetów czy szkół medycznych. Inną jest tutoring, czyli opieka bardziej doświadczonego lekarza, która zaczyna się już podczas pierwszego semestru nauki. Pozwala to nie tylko na nawiązanie relacji, ale też łatwiejsze zdobycie praktycznej wiedzy.

dr hab. n. med. Dariusz Jagielski, prof. uczelni, dziekan Wydziału Medycznego PWr

Dziekan podaje przykład grupy, która chciała zobaczyć zabieg kardiochirurgiczny na otwartym sercu: — Dla mnie było to zwykłe pytanie, ale domyślam się, że na pierwszym roku nauki niekoniecznie jest to standard. Studenci byli naprawdę pod ogromnym wrażeniem, że udało się to zorganizować.

Uczniowie korzystają również z nowoczesnego Centrum Symulacji Medycznej PWr, w którym prowadzone są zajęcia m.in. z zakresu podstawowej opieki medycznej, medycyny ratunkowej, anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii, ginekologii i położnictwa.

PWr planuje największą inwestycję w historii

Pracownicy politechniki podkreślają, że rozwój medycyny na uczelni związany jest z planowanymi inwestycjami. Największa z nich to centrum Health Tech Synergy Hub, czyli ośmiokondygnacyjny budynek, w którym oprócz siedziby wydziału medycznego ulokowane zostaną nowoczesne laboratoria i pracownie dydaktyczne wraz z Collegium Anatomicum, ponadto będą w nim laboratoria i centra naukowe, prowadzące zarówno badania stricte medyczne, jak i w interdyscyplinarnym obszarze med-tech (np. centrum obrazowania medycznego oraz biobank), a także gabinety podstawowej opieki zdrowotnej.

Health Tech Synergy Hub będzie największą inwestycją w historii PWr. Uczelnia ma już na nią 400 milionów złotych i do końca roku ogłosi konkurs na projekt budynku.


Zobacz również


Źródło: materiały prasowe

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAnielska Plaża już gra!
Następny artykułKonkurs: Kultura Dostępna z filmem „Supersiostry” – Kto chce bilety?