A A+ A++

Stowarzyszenie „Dolina Kacanki” z Wiązownicy Kolonii w gminie Staszów wspólnie z Organizacją Natura zainicjowało akcję społeczną, której celem jest ocalenie ostatnich kilkusetletnich drzew, wielkich głazów, skał i innych urokliwych miejsc w regionie.

Akcja nosi nazwę „Pomniki dla natury”. 10 czerwca w siedzibie Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach, w obecności członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marka Jońcy,podpisane zostało porozumienie pomiędzy podmiotami, które zaangażowane będą w jej realizację. Sygnowali je: dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych Tomasz Hałatkiewicz, prezes Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Dolina Kacanki” Jacek Piwowarski, Grzegorz Sowiński z Organizacji Natura oraz reprezentanci Ligi Ochrony Przyrody: Beata Antoszewska, Janusz Wepsięć, Elżbieta Molenda.

W 2020 roku mamy setną rocznicą cudu nad Wisłą. Wspólnie zrobimy kolejny cud, tym razem przyrodniczy i ocalimy pozostałe przy życiu stare drzewa oraz inne cenne obiekty przyrodnicze. Nasze dzieci i wnuki dzięki tej akcji będą miały szanse zobaczyć wyjątkowe cuda natury – mówi Jacek Piwowarski prezes Stowarzyszenia „Dolina Kacanki”. – Zwracamy się z apelem do lokalnych instytucji, organizacji pozarządowych, aktywistów społecznych, sołtysów, radnych i wszystkich osób, dla których ochrona przyrody nie jest tylko wytartym sloganem w działaniach statutowych. Odszukajcie w najbliższej okolicy obiekty warte zachowania dla potomnych, zróbcie zdjęcia, prześlijcie do nas, a my pomożemy w dalszej procedurze.

Na terenie 23 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu ustanowiono 522 pomniki przyrody, w tym głównie pojedyncze drzewa, lecz także skałki, źródła oraz inne ciekawe obiekty przyrodnicze. Najsłynniejszym pomnikiem przyrody jest dąb Bartek, który rośnie na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Zagnańsk.

Stale we współpracy z organizacjami przyrodniczymi i samorządami powstają nowe pomniki przyrody. W 2019 roku w województwie świętokrzyskim ustanowiono 8 nowych pomników przyrody: 6 w Nadleśnictwie Staszów i 2 w Nadleśnictwie Suchedniów. W 2020 roku 4 przyrodnicze pomniki ustanowiono w Nadleśnictwie Daleszyce.

„Tygodnik Nadwiślański” objął akcję „Pomniki dla natury” patronatem medialnym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAleja Jachowicza udostępniona dla ruchu
Następny artykułW Kwidzynie do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 400 uczniów