W Rąbczynie koło Ostrowa Wielkopolskiego zakończona została budowa hali pod instalację suszenia osadów ściekowych. Budynek jest przygotowany na montaż suszarek niskotemperaturowych opartych o pompy ciepła. Będzie to dopiero druga tego typu instalacja w Polsce.
<!–//<![CDATA[
var m3_u = (location.protocol=='https:'?'https://www.ostrow24.tv/adserver_new/www/delivery//ajs.php':'http://www.ostrow24.tv/adserver_new/www/delivery//ajs.php');
var m3_r = Math.floor(Math.random()*99999999999);
if (!document.MAX_used) document.MAX_used = ',';
document.write ("”);
//]]>–>
Inwestycja jest realizowana przez WODKAN – Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. Jej celem jest kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Ostrów Wielkopolski poprzez uzyskanie ustabilizowanego, wysuszonego osadu ściekowego. Zakres przedsięwzięcia obejmuje instalację suszenia osadów składającą się z suszarek niskotemperaturowych opartych o pompy ciepła – łącznie dwóch linii technologicznych o wydajności około 31 ton osadu odwodnionego dziennie i ilości odparowywanej wody na poziomie minimum 24 ton dziennie.
– Głównym mankamentem tradycyjnych suszarni osadów jest wysokie zapotrzebowanie na energię. Zdecydowaliśmy się zatem na innowacyjne rozwiązanie, jakim jest suszarnia elektryczna, działająca w oparciu o pompy ciepła. Jej zaletą jest o połowę niższe zapotrzebowanie na energię – maksymalnie do 400 kWh na odparowanie 1 tony wody związanej w osadzie, a także bezodorowość, wynikająca z obiegu zamkniętego, w jakim krąży powietrze suszące – wyjaśnił Marek Karolczak, prezes WODKAN S.A. – Oczyszczalnia ścieków w Rąbczynie jest w niemal 100% zasilana czystą energią pochodzącą z własnej elektrociepłowni biogazowej. Na potrzeby instalacji suszarni osadów zaprojektowana została instalacja fotowoltaiczna o mocy 550 kWp. Zatem nie tylko zmniejszamy zapotrzebowanie nowej instalacji na energię, ale też zapewnimy jej zasilanie energią w pełni odnawialną i praktycznie bezemisyjną.
Montaż instalacji suszenia osadów rozpocznie się w nowej hali na przełomie roku 2020 i 2021. Całe zadanie jest realizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj” przez firmę IDS-BUD S.A., pełniącą rolę generalnego wykonawcy. Wartość inwestycji wynosi ponad 17 mln zł brutto.
– Jako generalny wykonawca, zdajemy sobie sprawę z wagi tej inwestycji dla samorządu i lokalnej społeczności. Realizacja tego projektu w sytuacji pandemii jest wyzwaniem, ale dzięki restrykcyjnym procedurom bezpieczeństwa i partnerskiej współpracy z inwestorem prace posuwają się do przodu zgodnie z harmonogramem. Przed nami kluczowy etap inwestycji, jakim jest montaż instalacji suszenia osadów, która będzie dostarczona na przełomie roku 2020 i 2021. Liczymy, że cały projekt zostanie ukończony w terminie, dzięki czemu mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego i okolic będą mogli wkrótce cieszyć się z jednej z najnowocześniejszych w całej Polsce technologii wodno-ściekowej, chroniącej środowisko naturalne i lokalne zasoby wody – powiedział Andrzej Napierski, prezes IDS-BUD S.A.
Inwestycja jest elementem realizowanego od 2018 roku kompleksowego projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej i osadowej na terenie aglomeracji Ostrów Wielkopolski”. Wartość całego projektu to 80 mln złotych, z czego 40 mln to pozyskane unijne dofinansowanie. Jest to największy projekt unijny realizowany w historii miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju. Cały projekt obejmuje również modernizację oczyszczalni ścieków, modernizację stacji uzdatniania wody i modernizację ponad 10 km rurociągów kanalizacyjnych.
Artykuł Będą osuszać dziesiątki ton osadów ściekowych pochodzi z serwisu OSTROW24.tv – Ostrów Wielkopolski.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS