A A+ A++

Wkrótce w Krakowie będzie możliwe zwiększenie odłowu dzików za pomocą dwóch dodatkowych odłowni. Rada Miasta przegłosowała zmiany w budżecie, które pozwalają na aneksowanie umowy z Pogotowiem dla Dzikich Zwierząt dotyczącej powstania nowych odłowni. Zostaną one ulokowane w miejscach, w których są najczęściej zgłaszane przypadki pojawiania się tych zwierząt.

pixabay.com

Od lutego br. na terenie miasta działa już jedno takie urządzenie. Dzięki niemu zostało odłowionych około 150 dzików. Pozwala ono odłowić zwierzęta w sposób humanitarny i bezpieczny. Pułapka jest sterowana elektronicznie za pomocą aplikacji. W środku odłowni umieszcza się przynętę, np. kukurydzę. W momencie, gdy dziki wchodzą do środka, urządzenie przesyła sygnał do operatora, który obserwuje widok z kamery i zdalnie zamyka odłownię. Następnie obsługa jak najszybciej dojeżdża na miejsce, aby przewieźć zwierzęta specjalnym samochodem w miejsce ustalone z dzierżawcą danego obwodu łowieckiego.

Wydział Kształtowania Środowiska UMK podkreśla, że odłownie nie są metodą służącą regulacji liczebności populacji, mają jedynie na celu lokalne i doraźne rozwiązanie konfliktów z dziką zwierzyną. Gospodarkę łowiecką w Krakowie nadal prowadzą Koła Łowieckie zrzeszone w Polskim Związku Łowieckim.

Problem pojawiania się dzików na osiedlach występuje nie tylko w Krakowie, ale także w wielu innych miastach. Jest to sprawa, która wymaga rozwiązań systemowych na szczeblu centralnym. Wydział dodaje, że postępujące zagrożenie afrykańskim pomorem świń (ASF) i wytyczne służb weterynaryjnych znacznie ograniczają możliwości relokacji dzików.

Miasta stają się miejscem życia tych zwierząt z uwagi na łatwy dostęp do żywności, gdyż część mieszkańców pozostawia niezabezpieczone odpadki żywności lub celowo dokarmia dzikie zwierzęta. O tym, jak zachować się w przypadku spotkania z dzikiem pisaliśmy tutaj.

Dwie nowe odłownie zostaną wykonane przez Pogotowie dla Dzikich Zwierząt, które działa na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa. Łączny koszt ich przygotowania, wraz z obsługą techniczną, to 90 tys. zł.


pokaż metkę


Autor:

EMILIA KRÓL


Osoba publikująca:

Margerita Krasnowolska


Podmiot publikujący:

Wydział Komunikacji Społecznej


Data publikacji:

2021-09-23


Data aktualizacji:

2021-09-23

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSerie A. Torino FC – Lazio Rzym 1-1. Skrót meczu (Eleven Sports). WIDEO
Następny artykułPudłujesz jak Śląsk – odpadasz. Bruk-Bet gra dalej!