Co wpływa na porost włosów? Nie tylko genetyka
Wzrost włosów jest procesem zależnym od wielu czynników, które wpływają na długość, grubość i ogólną kondycję włosów.
Jednym z najważniejszych czynników jest genetyka, która determinuje nie tylko ich kolor czy też typ skrętu, ale również tempo wzrostu, gęstość oraz skłonność do wypadania. Jednakże pamiętajmy, że genetyka to nie wszystko.
Równie ważna jest zbilansowana i zdrowa dieta. Włosy potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych, aby rosnąć zdrowo i silnie.
Kondycja włosów jest także zależna od ogólnego stanu zdrowia. Hormony, zwłaszcza te związane z tarczycą i stresem, mają znaczący wpływ na cykl wzrostu włosa. Zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do nadmiernego wypadania włosów, a także wpływać na ich jakość i tempo wzrostu.
Nie możemy również zapomnieć o czynnikach zewnętrznych, takich jak stylizacja, stosowanie chemikaliów czy ekspozycja na promieniowanie UV. Częste używanie prostownic, suszarek, farb do włosów czy innych agresywnych środków chemicznych może uszkodzić strukturę włosa, co spowalnia jego wzrost i prowadzi do łamliwości.
Długie i mocne włosy – co jeść? Te witaminy włącz do codziennej diety
1. Biotyna
Znana również jako witamina H lub B7 to fundament zdrowych włosów. Jej niedobór może prowadzić do ich osłabienia i wypadania. Aby zapewnić organizmowi odpowiedni poziom biotyny, warto sięgać m.in. po
-
jajka,
-
pomidory,
-
szpinak,
-
marchew,
-
wątróbkę.
Można również rozważyć suplementację – dawka rekomendowana przez lekarzy wynosi od 2,5 do 5 mg dziennie.
2. Witamina B2
Jest obecna w produktach takich jak:
-
jajka,
-
mleko,
-
sery,
-
fasola,
-
drób,
-
wieprzowina.
Witamina B2 wzmacnia strukturę włosów, dzięki czemu stają się one mniej kruche i łamliwe. Regularne jej spożywanie pomaga redukować nadaktywność gruczołów łojowych i tym samym zapobiega powstawaniu łojotoku i łupieżu, co może przekładać się na nadmierne wypadanie włosów.
Jakie produkty są bogate w witaminę B2?123RF/PICSEL
3. Witamina B5
Znana również jako kwas pantotenowy jest kolejnym ważnym składnikiem dla zdrowia włosów. Wzmacnia włosy, wspiera ich wzrost oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowej gospodarki hormonalnej. Dodatkowo jej regularne spożywanie poprawia pigmentację włosa, co opóźnia proces starzenia. Witamina B5 znajduje się w takich produktach jak:
-
śledzie,
-
makrela,
-
pomarańcze,
-
banany,
-
grzyby,
-
rośliny strączkowe.
4. Witamina B9
W diecie na porost włosów nie możemy zapomnieć o kwasie foliowym, który pobudza komórki macierzyste włosa do wzrostu, a także poprawia ich ogólną kondycję. Warto więc wzbogacić dietę o:
-
szpinak,
-
ciecierzycę,
-
jarmuż,
-
brokuły,
-
banany,
-
wątróbkę.
Alternatywnie, kwas foliowy można suplementować w formie tabletek dostępnych w aptece.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS