A A+ A++

Inicjatywa budowy śmigłowcowej bazy wojskowej w sąsiedztwie Portu Lotniczego Lublin zaczyna nabierać kształtów. Informowali o niej na początku czerwca Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i dyrektor biura prezydialnego PiS Michał Moskal. Jak tydzień temu stwierdził na antenie RMF FM wiceminister finansów Artur Soboń, przygotowania do utworzenia bazy przy świdnickim lotnisku są już bardzo zaawansowane.

Miejsce na bazę wybrane zostało nieprzypadkowo, gdyż tuż obok znajdują się największe w Polsce i jedne z największych w Europie zakładów produkujących śmigłowce, czyli PZL-Świdnik. Stąd pochodzi większość śmigłowców użytkowanych już przez Siły Zbrojne RP.  Jest to kilkadziesiąt śmigłowców W-3WA Sokół i SW-4 Puszczyk. PZL-Świdnik, spółka wchodząca w skład grupy Leonardo, ma podpisane z Ministerstwem Obrony Narodowej umowy na dostawy 4 śmigłowców AW 101 i 32 egzemplarze wielozadaniowej maszyny AW149.  Z punktu widzenia użytkowników, bliskość producenta sprzętu jest niezwykle cenna ze względów logistycznych i prowadzenia nadzoru technicznego.

Poza tym baza ma odciążyć podobny obiekt w podrzeszowskiej Jasionce w perspektywie poważnego remontu pasa startowego, co ma nastąpić w drugiej połowie przyszłego roku. Czasu na przygotowania nie ma więc aż tak wiele.

W bazie ma znaleźć zatrudnienie około tysiąca wojskowych i pracowników cywilnych. W jej budowie mają wziąć udział Amerykanie, jednak zarządzać nią będzie Wojsko Polskie.

Mimo powstania obiektu wojskowego, Port Lotniczy Lublin będzie nieprzerwanie obsługiwał cywilne samoloty pasażerskie.

Świdnik jest naturalnym miejscem do stworzenia jednostki lotniczej, zwłaszcza śmigłowcowej. W jaki sposób jej powstanie wpłynęłoby na rozwój miasta i regionu? Mówi się o nawet setkach milionów złotych na inwestycje związane z organizacją i utrzymaniem jednostki. Świadomi są tego Michał Moskal oraz marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, który zabiegał, aby ta jednostka powstała w Świdniku.

Rozwój i bezpieczeństwo

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z powstania tej inicjatywy. Rozwój miasta dokonuje się w różnych obszarach. Oprócz gospodarczego niezwykle ważny jest również aspekt bezpieczeństwa. Budowa bazy wojskowej wzbogaciłaby tereny miasta infrastrukturalnie, stworzyła wiele miejsc pracy. Jak wiadomo, tego typu obiekty są szczególnie chronione, dając poczucie bezpieczeństwa również ich otoczeniu. Jeśli zapowiedzi, o których słyszeliśmy się zmaterializują, deklarujemy w jej realizacji wszelką niezbędną pomoc, mieszczącą się w kompetencjach samorządu – mówił Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika, po ukazaniu się informacji o zamiarach MON.

Niebagatelną wartością byłoby też wzmocnienie systemu obrony portu i jednostki wojskowej, jako ważnych obiektów militarnych, a tym samym również miasta i regionu. Po rozpoczęciu agresji rosyjskiej na Ukrainę, część lotnisk było chronionych bateriami przeciwlotniczymi Patriot. Niektóre z nich, jak lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce, nadal posiada taką ochronę.

Władze portu zadowolone

O rozwoju lubelskiego lotniska mówił również prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin Andrzej Hawryluk: – Dla lotniska wejście wojska jest bardzo dużą szansą. W dalszym ciągu będzie mogło rozwijać siatkę połączeń pasażerskich, baza wojskowa nie będzie w tym żadną przeszkodą. Z drugiej strony będziemy mieć partnera do rozmów o inwestycjach okołolotniskowych. Port przekształci się w obiekt współużytkowany, czyli część cywilna będzie koegzystować z częścią wojskową. Lotnisko będzie się rozbudowywać w ramach obecnej lokalizacji. Pojawienie się sił lotniczych oznacza budowę nowych hangarów do obsługi maszyn, rozbudowę części cargo niezbędnej do prowadzenia logistyki wojskowej oraz szereg innych inwestycji. Nie bez znaczenia będzie też partycypowanie w kosztach utrzymania lotniska, dzięki czemu powinniśmy zyskać kilkanaście milionów złotych rocznie.

Politycy regionu podkreślają, że jest to niezwykle ważna inicjatywa.

– Baza śmigłowcowa jest olbrzymią szansą dla Lublina i całego regionu, ze względu na skalę inwestycji  oraz jej strategiczne znaczenie – podkreśla Piotr Breś, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie oraz szef Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Lublin. – Jest to także szansa na stabilizację finansową dla udziałowców lotniska czyli miasta Lublin oraz samorządu województwa.  Od dłuższego czasu w sprawę bardzo mocno zaangażowani są Michał Moskal oraz marszałek województwa Jarosław Stawiarski, co daje szansę na powodzenie inicjatywy.

„JMR

Baza śmigłowcowa w Świdniku Głos Świdnika PZL-Świdnik

Last modified: 12 lipca, 2023

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAbba i inni symfonicznie w Bielsku-Białej!
Następny artykułNASZ SONDAŻ. Jak bardzo “utwardzone” są elektoraty partii?