A A+ A++

Zapory linowe to jeden z najbardziej kontrowersyjnych elementów infrastruktury drogowej. Z jednej strony zapory takie, w porównaniu z tradycyjnymi aluminiowymi barierami, są skuteczniejsze i bezpieczniejsze dla kierowców samochodów, z drugiej, dla motocyklistów stanowią ogromne zagrożenie.

Z tego powodu organizacje motocyklowe w wielu krajach (na przykład w Wielkiej Brytanii i Australii) walczą o całkowitą likwidację niebezpiecznych lin, które często określane są jako gilotyny. Ich stopniową likwidację zapowiedziały już między innymi Norwegia czy Irlandia Północna. Działania zmierzające do usunięcia barier linowych prowadzone są także w Australii.

To właśnie w tym kraju stosuje się najwięcej zapór linowych i to tam opór przeciw takim zabezpieczeniom jest największy. Australia jest także krajem, w którym bardzo aktywnie prowadzone są badania nad bezpieczeństwem drogowym. Jeden z tamtejszych specjalistów, John Nelson, zaproponował, by doraźnie, zanim liny całkowicie znikną z dróg, zastosować do ochrony motocyklistów plastikowe nakładki, które zniwelują efekt gilotyny w razie wypadku.

Przeczytaj również: barierki energochłonne 

Pomysł jest zaskakująco prosty i tani. Nakładka składa się z dwóch elementów – grzebienia, który od góry wplata się w liny i zatrzaskowej szyny, którą zamyka się ów grzebień na dole. W ten sposób bariera zyskuje jednolitą powierzchnię, z którą kontakt oznacza znacznie mniejsze obrażenia w razie wypadku. Tak zabezpieczone liny nie tracą przy tym swoich właściwości tłumiących w przypadku kontaktu z samochodem.

Koncepcja plastikowych grzebieni ma jeszcze jedną, istotną zaletę. Elementy te mogą być z powodzeniem wykonywane ze starych, zużytych plastikowych opakowań – reklamówek, butelek, kubków, czy pudełek. Dzięki temu w prosty sposób będzie można jednocześnie zagospodarować tony śmieci i poprawić bezpieczeństwo drogowe.

zobacz galerię

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKim jest dokładnie Komendant Straży Miejskiej w Kętrzynie?
Następny artykułProf. Henryk Domański: pozycja Polski uległa znacznemu wzmocnieniu, ale w odwrotnym kierunku może oddziaływać wizerunek kształtowany przez stereotypy, media, a czasami przez działania wynikające z gry politycznej