A A+ A++

Srebrne przedmioty – biżuteria, ozdoby czy sztućce – z czasem tracą swój blask i stają się matowe. To odbiera im cały urok i elegancki wygląd. Niejednokrotnie pojawia się również czarny nalot na srebrze, przez który przedmioty wydają się być zdatne wyłącznie do leżenia w szufladzie. Nie spisuj ich na straty. Czyszczenie srebra w domu nie jest skomplikowane. Wystarczy użyć sprytnych patentów, które przywrócą zaniedbanym przedmiotom dawną świetność.

Skąd bierze się ciemny nalot na srebrze? Nie świadczy o jakości

Stylowe, eleganckie, ponadczasowe — takie zazwyczaj są pierwsze skojarzenia ze srebrnymi akcesoriami, które dodają szyku każdej kreacji czy wnętrzu. Choć są dość trwałe, z czasem materiał pokrywa się ciemniejącym nalotem. Czy to oznacza, że twoja biżuteria jest kiepskiej jakości?

Nie jest to dobry trop. Zanim przejdziesz do czyszczenia srebra, musisz wiedzieć, że takie zabrudzenie jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Wynika z reakcji chemicznej, do jakiej dochodzi na skutek kontaktu srebra z cząsteczkami dwutlenku siarki obecnymi w powietrzu. Ze zjawiskiem mamy do czynienia przede wszystkim w dużych ośrodkach miejskich. Na szczęście doprowadzenie zaśniedziałego srebra do porządku nie jest trudne i nie wymaga specjalistycznej wiedzy jubilerskiej.

Zobacz też: Pleśń panoszy się pod prysznicem? Poznaj sposoby, które ją wyżrą

Jak wyczyścić srebro z czarnego nalotu?

Dobra wiadomość jest taka, że osad nie niszczy samego metalu. Obecny jest na jego wierzchniej warstwie, więc usunięcie będzie możliwe przy użyciu domowych sposobów. Czyszczenie srebra przeprowadzisz, posiłkując się mąką ziemniaczaną.

Być może brzmi swojsko i niezbyt szykownie, ale doskonale poradzi sobie z przywróceniem blasku srebrnej biżuterii. Wystarczy, że szklankę mąki połączysz z jedną czwartą szklanki zimnej wody. Mieszaj, aż do uzyskania bardzo gęstej pasty. Wypoleruj nią srebrne przedmioty, a będą wyglądać jak nowe.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstatnie przecieki z PZPN! 55 proc. dla faworyta na stanowisko selekcjonera
Następny artykułAfera wizowa. Mariusz G., były kielecki radny PiS, wyjdzie na wolność za 50 tys. zł? Sąd się zgodził, ale jest sprzeciw prokuratury