A A+ A++

Gazociąg z Danii do Polski będzie opóźniony o trzy miesiące, ale zdąży dostarczyć nam gaz do końca 2022 roku czyli do wygaśnięcia dotychczasowej umowy z Gazpromem. Polska zapowiedziała, że jej nie przedłuży.

Duńska Agencja Ochrony Środowiska poinformowała, że można wznowić prace budowlane przy gazociągu Baltic Pipe w określonych częściach 210-kilometrowego odcinka na obszaru Danii, poinformował duński operator systemu przesyłu prądu i gazu Energinet.

Firma spodziewa się, że cały projekt zostanie opóźniony o 3 miesiące, ale Energinet będzie w stanie dostarczyć (do Polski) dużą część uzgodnionej mocy do października 2022 r., dążąc do zapewnienia pełnej mocy do końca 2022 r. Wtedy PGNiG kończy się dotychczasowy kontrakt z rosyjskim Gazpromem

Energinet informuje, że może wznowić budowę linii naziemnej przez wyspę Zelandia, wschodnią część wyspy Fionii oraz część linii naziemnej od zachodniego wybrzeża Danii do terminalu gazowego Nybro. Można również wznowić budowę samego terminalu Nybro oraz nowej tłoczni w Everdrup na Zelandii.

Budowa rurociągu w zachodniej części Fionii i wschodniej części kontynentalnej Jutlandii od istniejącej tłoczni w Egtved do cieśniny Mały Bełt zostanie wstrzymana do czasu wydania nowego pozwolenia środowiskowego. Na nowe pozwolenie będzie też musiała poczekać budowa zasilania elektrycznego tłoczni w Everdrup. Budowa w zachodniej części Fionii i wschodniej części Jutlandii zostanie przełożona do 2022 roku.

Adobe Stock

W 2018 roku Energinet i jego polski Gaz-System ustalili, że gazociąg Baltic Pipe ma zacząć działać od października 2022 roku. Moc przesyłowa to 10 mld m3 gazu – wielkość, która odpowiada zakontraktowanej w Gazpromie. Baltic Pipe dostarczy norweski gaz ziemny polskim odbiorcom i zmniejszy zależność Polski od rosyjskiego gazu ziemnego.

– Bardzo ciężko pracujemy, aby zakończyć jak najwięcej, aby móc dostarczyć dużą część uzgodnionej mocy w pierwotnie ustalonym terminie – zapewnia Marian Kaagh, wiceprezes ds. projektów w Energinet.

– Baltic Pipe to ważny projekt dla Danii i dla dostaw energii w Europie Środkowo-Wschodniej, ale mamy pełną świadomość, że większość właścicieli gruntów wolałaby, aby projekt ich nie dotyczył. To dla mnie bardzo w … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFirmy,którym umorzono subwencje z Tarczy nie zapłacą podatku
Następny artykułRaków Częstochowa lepszy od Schalke w walce o utalentowanego bramkarza