A A+ A++

Miejska Biblioteka Publiczna

W czwartek 11 stycznia 2024 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyły się warsztaty pt. „I Ty zostań opowiadaczką/opowiadaczem”, które poprowadził bajarz Szymon Góralczyk. Pan Szymon opowiadaniem bajek zajmuje się od dziesięciu lat. W swoim repertuarze posiada bajki z różnych stron świata. Są to historie zarówno stworzone przez niego samego, jak i wyczytane w książkach lub zasłyszane od innych.


Na warsztaty z gościem biblioteki przybyli uczniowie klasy IIIa oraz IIIc ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnicach wraz z paniami nauczycielkami. Uczniowie znakomicie czują się w progach biblioteki, ponieważ bardzo dobrze znają się z paniami bibliotekarkami i często odwiedzają oddział dziecięcy.

Na wstępie bajarz opowiedział zebranym, że jego pasja zrodziła się w momencie, gdy przeczytał wiele historii z książek wypożyczanych w bibliotece. Były to legendy o bogach nordyckich, ale brakowało mu opowieści dotyczących mitologii słowiańskiej. Zapytał nawet o to w swojej bibliotece. W odpowiedzi panie bibliotekarki zaproponowały mu, że jeśli nie ma takich książek, to może on sam powinien takie zacząć opowiadać. No i przygoda się zaczęła.

Następnie uczniowie mieli możliwość wysłuchania kilku opowieści przy akompaniamencie bębna. Każda z nich była prawdziwą przygodą. Pojawiał się bohater, który musiał wykonać zadanie i spotykał na swojej drodze przeciwności losu. Zjawiały się postaci, które niespodziewanie wspomagały go magicznymi darami. Wszystko to prowadziło do szczęśliwego zakończenia.

W trakcie opowieści prowadzący modulował głos, stawał się swoimi bohaterami (zarówno tymi dobrymi, jak i złymi), wprowadzał atmosferę radości, zaskoczenia, a nawet grozy. Na wyraźne życzenie publiczności zaprezentował także opowieści z dreszczykiem. Uczniowie musieli obiecać, że na pewno nie będą się bać. Co też szybko, choć nie było to łatwe, uczynili. Niewtajemniczonym wyjaśniamy, że obietnica wiązała się z zaprezentowaniem specyficznych ruchów.

Po opowieściach przyszedł czas na najważniejszą część warsztatów, czyli samodzielne tworzenie historii. Na pytanie: „Co daje opowiadanie?”, dzieci odpowiedziały, że: miłość do książek, umiejętność szukania informacji, rozbudowywanie wyobraźni, ćwiczenie pamięci.

Opowieści nie uczymy się na pamięć, ale musimy starać się zapamiętać wszystko tak, żeby potem móc ciekawie przekazać je innym. Jak podkreślał bajarz, niektóre informacje pozostały już tylko w bajkach. Dla niego samego opowiadanie stało się sposobem na poznawanie świata i ciekawych ludzi.

Szymon Góralczyk motywował uczniów słowami: „Dzieci są najpotężniejsze na świecie”. Tłumaczył, że nic nie przychodzi łatwo, że wszystkiego trzeba się nauczyć. Aby przygotować bajkę do opowiadania, trzeba mieć pomysł. Czasem go nie ma i wtedy dobrze jest zacząć pisać. Wtedy ten pomysł może się pojawić. Po tych słowach na stoliku zaczęły zjawiać się prawdziwe skarby. Prowadzący ze swojej kolorowej siatki wyjął kilka przedmiotów, o których trochę opowiedział, bo nie były to zwyczajne rzeczy. Następnie poprosił, aby każdy uczeń otrzymał kartkę oraz coś do pisania i postarał się, w oparciu o wybrany tajemniczy przedmiot, napisać krótką opowieść. Na zakończenie chętni (a ich nie brakowało), mogli przeczytać swoją historię na głos. Wyniki były imponujące.

Przybyłym uczniom spotkanie niezmiernie się podobało. Widać to było po entuzjastycznym odbiorze bajek, akcentowanym śmiechem, zaskoczeniem czy oburzeniem (na niesprawiedliwość losu bohaterów). Wszyscy chętnie włączali się w proponowane aktywności i z zaangażowaniem wypełniali zadania. Na zakończenie wykonano wspólne fotografie klas z prowadzącym oraz ustawiła się spora kolejka po autografy.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Kultura włącza” realizowanego przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot w partnerstwie z Biblioteką Narodową w Oslo oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku.

Podobne tematy:

Najnowsze:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDwóch Polaków, niezależnie od siebie, jednego dnia wspinało się zimą w rejonie Gerlacha. Obaj nie żyją
Następny artykułSpadek sprzedaży pecetów