A A+ A++

Joao Ferreira i Filipe Palmeiro zasiadając w Mini JCW Rally Plus wyszli na prowadzenie w sobotę rano po trzecim odcinku specjalnym. Przetrwali również czwartą, ostatnią próbę prowadząca praktycznie przez stojącą wodę, przypieczętowując tym samym zwycięstwo w rajdzie rozegranym w miniony weekend.

O 2 minuty i 21,6 sekund pokonali Yazeeda Al-Rajhiego i Timo Gottschalka (Toyota Hilux Overdrive)

– Warunki były niezwykle trudne, ale udało nam się ukończyć rajd, choć doszło do małego zderzenia z drzewem na ostatnim odcinku – mówił Ferreira. – Byliśmy szybsi od Nassera, nawet bez jego kary, co jest najważniejsze.

W wyniku odwołania Jordan Baja z powodów geopolitycznych, format FIA World Cup for Cross-Country Bajas 2023 został zmieniony tak, że do końcowej klasyfikacji zaliczanych jest pięć najlepszych wyników z siedmiu rund (zamiast sześciu z ośmiu). Tym samym Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel zostali ogłoszeni mistrzami przed zawodami w Portugalii. Te tytuły zapewnili sobie rywalizując jeszcze jako reprezentanci Toyota Gazoo Racing.

Natomiast w Portugalii Al-Attiyah prowadził po raz pierwszy Huntera ze stajni Prodrive, jadąc już w barwach formacji Nasser Racing. Doskonale rozpoczął rajd, wygrywając krótki prolog oraz zajął trzecie miejsce na drugim oesie, co dawało mu także trzecie miejsce w generalce za pojazdami South Racing Can-Am Mattiasa Ekstroma i Francoisa Cazaleta oraz Adama Thomeliusa i Oscara Anderssona.

Katarczyk stracił trochę czasu z powodu niewielkiego problemu z wycieraczkami na trzeciej próbie, ale finiszował jako drugi za Ferreirą i tracił do niego 64,7 sekundy przed decydująca rozgrywką. Jednak sędziowie Baja Portalegre ukarali Nassera dwudziestoma minutami za nieustępowanie drogi Portugalczykowi w trzech rzekomych przypadkach. To spowodowało jego spadek na osiemnaste miejsce w generalce, ale ostatecznie udało mu się zająć dwunastą pozycję

Al-Attiyah później złożył odwołanie w sprawie kar, a dwa z trzech naruszeń przepisów dotyczących blokowania zostały anulowane. Ostatecznie przy jego wyniku widniały trzy minuty sankcji i sklasyfikowano go na piątej lokacie.

Yazeed Al-Rajhi po zajęciu drugiego miejsca znajduje się w potencjalnej walce o wicemistrzostwo, obok Ferreiry, Juana Cruza Yacopiniego i Krzysztofa Hołowczyca.

– Organizatorzy świetnie się spisali – powiedział Al-Rajhi. – Warunki były jak zawsze, deszczowe, błotniste i śliskie, ale dotarliśmy do mety. To ciężka walka, ale udało nam się zdobyć drugie miejsce. Bardzo mi się to podobało.

Załogi Santag Racing (Can-Am Maverick X3 kategorii T3) – Joao Dias/Joao Miranda i Armindo Araujo/Luis Ramalho – świetnie radziły sobie drugiego dnia w błocie i na wodzie, zajmując trzecie i czwarte miejsce, z kolei Miguel Barbosa/Paulo Fiuza (Toyota Hilux) spadli z czwartego na siódme miejsce po ostatnim oesie, za duet Adam Thomelius/Oscar Andersson (Can-Am Maverick X3), który skompletował obsadę podium w T3.

Mattias Ekstrom i Francois Cazalet ( Can-Am Maverick X3) pokazali mocne tempo prowadząc w zawodach po pierwszym dniu. Ostatecznie jednak musieli zadowolić się ósmą lokatą w łącznych rezultatach.

Cristiano de Sousa Batista i Fausto Moto już przed Baja Portalegre mogli świętować tytuł w T4. W minionej imprezie brazylijski kierowca zdominował rywalizację w tej kategorii, jadąc tym razem z rodakiem, Robledo Nicolettim. To był jego czwarty wygrany rajd w tym roku. W generale zajęli dziewiąte miejsce.

Wyniki

1. João Ferreira/Filipe Palmeiro Mini JCW Rally Plus
2. Yazeed Al-Rajhi/Timo Gottschalk Toyota Hilux Overdrive +2:21.6
3. João Dias/João Miranda Can-Am Maverick X3 (T3) +2:39.1
4. Armindo Araújo/Luis Ramalho Can-Am Maverick X3 (T3) +3:13.0
5. Nasser Saleh Al-Attiyah/Mathieu Baumel BRX Prodrive Hunter +4:26.5
6. Adam Thomelius/Oscar Andersson Can-Am Maverick X3 (T3) +6:14.1
7. Miguel Barbosa/Paulo Fiúza Toyota Hilux +7:42.5
8. Mattias Ekström/François Cazalet Can-Am Maverick X3 (T3) +10:38.3
9. Cristiano de Sousa Batista/Robledo Nicoletti Can-Am Maverick XRS Turbo (T4) +13:19.9
10. Pedro Carvalho/Romeu Martins Can-Am Maverick X3 (T3) +13:51.2

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЭнергетики сообщили о последствиях российской атаки на Полтавщину
Następny artykułЗалужный предупредил о рассылке фейковых сообщений под его именем в Telegram