A A+ A++

Jedna czwarta Polaków spodziewa się, że po wprowadzeniu zmian podatkowych w ich portfelach zostanie mniej pieniędzy, a raptem 6 proc. jest po przeliczeniu pewna, że Polski Ład pozytywnie wpłynie na ich wynagrodzenia – wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster.

Ponad 1/4 Polaków spodziewa się stracić na Polskim Ładzie, tylko co dwudziesty wyliczył już zyski

Według raportu Instytutu Badawczego Randstad, 27 proc. ankietowanych obawia się, że ich pensja obniży się z powodu Polskiego Ładu. 16 proc. respondentów co prawda nie przeliczyło swoich wynagrodzeń, natomiast obawia się, że od stycznia 2022 roku w ich portfelach zostanie mniej pieniędzy. Natomiast 11 proc. badanych po przeliczeniu twierdzi, że nie będą one dla nich korzystne.

Podobnie wygląda podział wśród osób, które nie przewidują ani negatywnego, ani pozytywnego wpływu nowych rozwiązań. Ogółem prognozuje tak 27 proc. badanych. 18 proc. nie spodziewa się żadnych zmian w swoich wynagrodzeniach, choć jeszcze tego nie sprawdzało. 9 proc. ankietowanych odpowiedziało w ten sposób po dokonaniu kalkulacji – napisano w raporcie.

16 proc. badanych ma nadzieję zyskać na Polskim Ładzie.

10 proc. uważa tak, choć jeszcze tego nie przeliczyło, 6 proc. twierdzi tak po przeliczeniach. Blisko połowa respondentów nie wie, kiedy odczują zmiany związane z Polskim Ładem. 22 proc. ankietowanych spodziewa się, że zmiany będą miały natychmiastowy skutek, a 31 procent badanych – że reforma dotknie ich dopiero w dłuższej perspektywie.

Dużo znaków zapytania o skutki reformy

Z przeprowadzonego badania wynika, że 25 proc. respondentów nie wie, czego może spodziewać się po wprowadzeniu reformy i odsetek ten przewyższa liczbę badanych, którzy pozytywnie oceniają zmiany. 6 procent ankietowanych w ogóle nie słyszało o projekcie Polskiego Ładu.

– Wysoki odsetek osób, które nie potrafiły powiedzieć, jak zmiany podatkowe wpłyną na ich zarobki, jest w badaniu wyraźnie widoczny. Świadczy to o tym, że reforma, jej cele oraz potencjalne skutki nie były wystarczająco dobrze zakomunikowane pracownikom, tym bardziej, że zmiany dotyczą tak wrażliwej kwestii jak poziom wynagrodzeń i to w tak newralgicznym okresie rosnących cen.

– ocenia Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy Randstad Polska.

Ta niejasność wpływ na nastroje pracowników i może się też przekładać na jeszcze większą presję płacową wobec pracodawców. Szczególnie wtedy, gdy sygnalizowane na początku roku podwyżki w wielu firmach nie będą nawet stanie zrekompensować inflacji

– dodaje ekspert.

Badanie przeprowadzono w grudniu 2021 roku metodą CAWI na losowo-kwotowej próbie 1000 Polek i Polaków. W próbie znalazły się osoby w wieku 18-64 lat, pracujące minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych, samozatrudnione (o ile posiadają̨ stałą umowę o świadczenie usług jednej firmie).

 

[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Ostrowiec wyludnia się. Ilu mieszkańców ubyło?

 

loadingŁaduję odtwarzacz…
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUdany początek ferii w górach. Gdzie najchętniej jadą Polacy?
Następny artykułCichosza! W Zielonej Górze trwają badania hałasu