A A+ A++
Badanie: Coraz więcej studentów mieszka u rodziny i znajomych
fot. didesign021 / / Shutterstock

Rośnie liczba studentów mieszkających u rodziny lub znajomych i nieponoszących opłaty za najem. Jednocześnie spadł odsetek wynajmujących nieruchomości – wynika z raportu „Studenci na rynku nieruchomości 2021”.

Odsetek studentów mieszkających u rodziny lub znajomych i nieponoszących opłaty za najem wzrósł z 27 proc. w 2020 r. do 52 proc. w 2021 r. Spadł odsetek wynajmujących nieruchomości (z 51 proc. do 33 proc.) – wynika z raportu „Studenci na rynku nieruchomości 2021”, przygotowanego przez Centrum AMRON, we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości i koordynatorami Programu Edukacyjnego „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”.

W raporcie wskazano, że studenci, którzy mieszkali sami, wybierali najczęściej kawalerki (59 proc.), natomiast respondenci najmujący lokale ze współlokatorami najczęściej decydowali się na trzy lub więcej pokoi (48 proc.). Jedynie 9 proc. mieszkań najmowanych w pojedynkę składało się z trzech lub więcej pokoi. Na takie warunki mogli sobie pozwolić tylko najbardziej zamożni najemcy, gdyż w tym przypadku ceny znacznie przekraczały średnią. Lokale dwupokojowe były wybierane przez 32 proc. studentów najmujących samodzielnie oraz przez 41 proc. mieszkających z innymi osobami.

“Średnia miesięczna opłata za najem w analizowanych ośrodkach akademickich w Polsce wyniosła 843 zł dla studentów stacjonarnych i 990 zł dla studentów niestacjonarnych. Miesięczne koszty najmu dla tej drugiej grupy, stanowią blisko 30 proc. comiesięcznych kosztów studenta mieszkającego poza domem rodzinnym” – stwierdzono w raporcie.

Wskazano w nim, że najwyższe stawki najmu pokoi i mieszkań w nieruchomościach prywatnych występują w Warszawie, gdzie mamy do czynienia z największą koncentracją uczelni i studentów w Polsce. Najem całego mieszkania na wyłączność kosztował tu średnio 2 229 zł miesięcznie, czyli aż o 744 zł więcej niż średnia dla wszystkich miast.

W raporcie „Studenci na rynku nieruchomości 2021” przedstawiono analizę na podstawie ponad 2,2 tys. ankiet wypełnianych przez studentów z 24 polskich miast. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ amac/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak pracują Polscy? „Może gdybym miał normalną pensję, starałbym się bardziej? Obecnie nie czuję, że warto”
Następny artykułTYLKO U NAS. Mosiński składa wniosek do Komisji Etyki