Mulley wzięła udział w czwartek wieczorem w zorganizowanym przez Ognisko Polskie w Londynie pokazie online filmu dokumentalnego w reżyserii Mieczysławy Wazacz oraz dyskusji na temat Krystyny Skarbek (Christine Granville). Wydarzenie miało związek z odsłonięciem dzień wcześniej pamiątkowej tablicy, tzw. blue plaque, na fasadzie hotelu, w którym Skarbek mieszkała w latach 1949-1952 i w którym została zamordowana.
Jak przypomniała Mulley, uważa się, że Skarbek była inspiracją dla postaci Vesper Lynd, bohaterki pierwszej powieści Iana Fleminga o Jamesie Bondzie “Casino Royale“. Mulley wyjaśniła, że wprawdzie nie ma jednoznacznych dowodów na to, że Fleming osobiście znał Skarbek, ale mieli wspólnych znajomych i słyszał o dokonaniach polskiej agentki, więc związek między nią a postacią Lynd jest czytelny. “Ale Christine była prawdziwą osobą, była bardziej bondowska niż dziewczyna Bonda, bo to, co robiła, było realne i robiło realną różnicę” – podkreśliła.
Mulley, autorka biografii Skarbek “The Spy Who Loved“, po polsku wydanej pod tytułem “Kobieta szpieg“, opowiadała też o najważniejszych dokonaniach polskiej agentki w czasie II wojny światowej oraz o jej skomplikowanym – i niezbyt szczęśliwym – życiu po jej zakończeniu. Jak wskazała, złożyło się na jej pionierska rola jako pierwszej kobiety-agent w brytyjskich służbach, przez co często była traktowana nieadekwatnie do swoich osiągnięć, jej silne poczucie niezależności, a także funkcjonowanie pomiędzy dwoma światami. “Była zbyt polska, by być Brytyjką, a po wojnie stała się zbyt brytyjska, by być Polką” – mówiła.
Jak mówiła Mulley, to właśnie fakt, że kobiety działające w czasie wojny w ruchu oporu czy jako tajne agentki są postrzegane przede wszystkim przez pryzmat płci, a zbyt mało się mówi o ich osiągnięciach, skłonił ją do zajęcia się postacią Skarbek i przybliżenia jej szerszej publiczności. “Ona naprawdę miała istotny wkład w wysiłek wojenny” – podkreśliła.
Krystyna Skarbek była pierwszą agentką w brytyjskim wywiadzie i najdłużej służącą agentką brytyjską w czasie II wojny światowej. Urodzona w Warszawie w 1908 r., dołączyła do brytyjskiego wywiadu … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS