A A+ A++

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to procedura mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących przedsięwzięć realizowanych na terytorium Polski, służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii osiągniętych w wyniku ich realizacji. Kto ma obowiązek przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa? Jaki jest zakres i termin tego audytu i jakie obowiązki informacyjne ciążą na obowiązanych przedsiębiorcach? Jakie kary grożą za brak audytu energetycznego przedsiębiorstwa?

Czym jest audyt energetyczny przedsiębiorstwa?

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest procedurą mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących przedsięwzięć realizowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii osiągniętych w wyniku ich realizacji.Audyt ten należy

na podstawie aktualnych, reprezentatywnych, mierzonych i możliwych do zidentyfikowania danych dotyczących zużycia energii oraz, w przypadku energii elektrycznej, zapotrzebowania na moc.

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa musi zawierać szczegółowy przegląd zużycia energii w budynkach lub zespołach budynków, w instalacjach przemysłowych oraz w transporcie, odpowiadających łącznie za co najmniej 90% całkowitego zużycia energii przez to przedsiębiorstwo.

Audyt ten powinien opierać się, o ile to możliwe, na analizie kosztowej cyklu życia budynku lub zespołu budynków oraz instalacji przemysłowych, a nie na okresie zwrotu nakładów, tak aby uwzględnić oszczędności energii w dłuższym okresie, wartości rezydualne inwestycji długoterminowych oraz stopy dyskonta (zob. art. 37 ustawy o efektywności energetycznej).

Kto ma obowiązek przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa. Kim jest duży przedsiębiorca?

Przeprowadzenie audytu energetycznego jest obowiązkiem dużych firm nałożonym na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy z 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej. Przepis ten stanowi, że przedsiębiorca (w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców), z wyjątkiem mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy w rozumieniu tej ustawy, przeprowadza (co należy rozumieć, że ma obowiązek przeprowadzić) co 4 lata audyt energetyczny przedsiębiorstwa lub zleca jego przeprowadzenie.

Obowiązek ten został nałożony zatem na przedsiębiorców większych niż średni przedsiębiorcy. Nazywani są oni powszechnie “dużymi” przedsiębiorcami, choć wspomniane przepisy nie zawierają wprost definicji dużego przedsiębiorcy ani nie używają tego terminu.

Definicje mikroprzedsiębiorcy, małego i średniego przedsiębiorcy znajdziemy w art. 7 Prawa przedsiębiorców. Przyjąć należy, że dużym przedsiębiorcą jest przedsiębiorca, który osiągnął wyższe wskaźniki zatrudnienia, obrotów lub sumy bilansowej niż średni przedsiębiorca.

Zatem dużym przedsiębiorcą jest ten przedsiębiorca, który w co najmniej w jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

a) zatrudniał średniorocznie przynajmniej 250 pracowników oraz

b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych więcej niż równowartość w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat wyniosły więcej niż równowartość w złotych 43 milionów euro.

Warto dodać, że zgodnie z art. 7 Prawa przedsiębiorców wyrażone w euro ww. wielkości, przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roku obrotowego wybranego do określenia statusu przedsiębiorcy.

Natomiast średnioroczne zatrudnienie, dla celów ww. definicji, określa się w przeliczeniu na pełne etaty, nie uwzględniając pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopach ojcowskich, urlopach rodzicielskich i urlopach wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.

Jeżeli przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą krócej niż rok, jego przewidywany obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych, a także średnioroczne zatrudnienie określa się na podstawie danych za ostatni okres udokumentowany przez przedsiębiorcę.

Termin przeprowadzenia audytu

W art. 36 ust. 1 ustawy o efektywności energetycznej określono, że audyt energetyczny przedsiębiorstwa powinien być przeprowadzony co 4 lata.
Pierwszy audyt energetyczny przedsiębiorstwa (w przypadku przedsiębiorców, którzy spełniali definicję “dużego” przedsiębiorcy w momencie wejścia w życie ustawy o efektywności energetycznej) powinien być przeprowadzony w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy, tj. od 1 października 2016 roku. Zdecydowana większość obowiązanych przedsiębiorców przeprowadziła ten audyt w 2017 roku. W takim przypadku kolejny audyt energetyczny przedsiębiorstwa powinien zostać przeprowadzony w 2021 roku.

Kary za brak audytu energetycznego przedsiębiorstwa

Duży przedsiębiorca, który nie przeprowadza audytu energetycznego przedsiębiorstwa podlega karze pieniężnej wymierzanej decyzją administracyjną przez Prezesa URE na podstawie przepisów art. 39 -42 ustawy o efektywności energetycznej.

(…)

Podstawa prawna:

art. 36-42, art. 51 ustawy z 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 468; ost. zm. Dz.U. z 2021 r., poz. 868);

art. 7 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 162).

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >> W INFORLEX znajdziesz wszystko o zmianach w prawie i podatkach >>

Dowiedz się więcej z naszej publikacji

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych

Tylko teraz

89,00 zł

99,00

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDwa spotkania autorskie na Dni Olsztyna w bibliotece multimedialnej Planeta 11
Następny artykułWarszawa. Zatrzymany za znęcanie się nad psem. Nie pamiętał, co robił, bo był pijany