„Głównym tematem obrad 401. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczęło się dzisiaj w Katowicach będą lekcje religii w szkołach i kwestia katechezy parafialnej” – zapowiedział rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ. Wskazał, że Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne rozporządzenie dotyczące nieuwzględnienia oceny z lekcji religii w średniej ocen, ponieważ zostało ono wprowadzone w życie bez porozumienia ze stroną kościelną i związkami wyznaniowymi. „Najwyższym organem jest właśnie TK. (…) Podejmujemy i przygotowujemy kolejne kroki prawne, które będą sukcesywnie przez biskupów podejmowane” – podkreślił rzecznik KEP.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało o zmniejszeniu liczby lekcji religii w szkołach z dwóch do jednej tygodniowo od początku roku szkolnego 2025/2026.
Resort wprowadził zasadę, zgodnie z którą lekcje religii powinny odbywać się na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Ponadto ocena z lekcji religii nie wlicza się już do średniej ocen.
CZYTAJ TAKŻE:
— Anna Gembicka przed MEN: Barbara Nowacka zaczęła od okrajania programów nauczania. Szczególnie za cel obrała sobie lekcje historii
— Kontrrewolucja w oświacie, czyli kto może uratować polskie dzieci? Dość już „szkoły po nowacku”, z którą borykamy się od końca 2023 r.!
Kroki prawne KEP
Rzecznik KEP podczas dzisiejszego briefingu prasowego ocenił, że sytuacja dotycząca lekcji religii w szkołach jest trudna.
Ogłoszone (…) rozporządzenia zgodnie z naszymi ustaleniami są niezgodne z prawem. W związku z tym skierowane zostały odpowiednie wnioski, aby została sprawdzona ich zgodność z Konstytucją RP oraz innymi aktami prawnymi w Polsce, w tym także z obowiązującym konkordatem
— powiedział ks. Gęsiak.
Wskazał, że Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne rozporządzenie dotyczące nieuwzględnienia oceny z lekcji religii w średniej ocen, ponieważ zostało ono wprowadzone w życie bez porozumienia ze stroną kościelną i związkami wyznaniowymi.
Wiemy, że w obecnej sytuacji rząd nie uznaje wyroków TK, więc mamy pewien rodzaj pata, z którego bardzo trudno jest wyjść. Nie ma też żadnej innej instytucji prawnej w Polsce, do której moglibyśmy się odwołać. Najwyższym organem jest właśnie TK. (…) Podejmujemy i przygotowujemy kolejne kroki prawne, które będą sukcesywnie przez biskupów podejmowane
— zapowiedział ks. Gęsiak.
Rzecznik KEP wyjaśnił, że zmiany dokonywane przez MEN spowodowały konieczność dostosowania do obecnej sytuacji katechezy parafialnej, która nie jest tożsama z lekcjami religii w szkołach.
CZYTAJ TAKŻE:
— Bezprzykładna pogarda dla prawa! W oparciu o uchwałę i lekceważenie TK chcą zniszczyć lekcje religii. Lubnauer: Obowiązuje wszystkie szkoły
— Walka z ateizacją. KEP jest przeciw ograniczeniom religii w szkołach. Episkopat czeka na rozpatrzenie przez TK wniosku w tej sprawie
— Dlaczego ważne jest nauczanie religii w szkole? Przewodniczący KEP: Państwu powinno zależeć na uczciwych obywatelach
Modlitwa pod Kopalnią „Wujek”
Dzisiaj o poranku przedstawiciele KEP złożyli kwiaty, zapalili znicze i odmówili modlitwę pod krzyżem-pomnikiem ofiar pacyfikacji Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach. 16 grudnia 1981 r. podczas strajku przeciwko stanowi wojennemu zginęło tam dziewięciu górników.
Podczas briefingu prasowego administrator archidiecezji katowickiej bp Marek Szkudło wskazał, że w 1981 r. został wikarym w parafii św. Michała Archanioła w Katowicach.
Przeżywałem radość poświęcenia sztandaru Solidarności, a później przyszedł stan wojenny i ta tragedia – śmierć dziewięciu górników. Dlatego chciałem, żeby pierwsze kroki prezydium KEP skierowało właśnie pod krzyż kopalni Wujek. (…) Pomodliliśmy się, prosząc o postawę odwagi w wyznawaniu prawdy
— podkreślił bp Szkudło.
Przed rozpoczęciem obrad biskupi wzięli także udział w Mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.
Stulecie diecezji katowickiej
Zebranie Plenarne KEP zostało połączone z obchodami 100-lecia diecezji katowickiej. Została ona ustanowiona przez papieża Piusa XI w 1925 r. Natomiast w 1992 r. podniesiona do rangi archidiecezji przez papieża Jana Pawła II.
Jutro o godz. 18.30 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odprawiona zostanie Msza święta pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza – legata papieskiego na 401. Zebranie Plenarne KEP. Będzie to główna uroczystość z okazji 100-lecia archidiecezji katowickiej.
Zakończenie 401. Zebrania Plenarnego KEP przewidziano na 12 czerwca.
CZYTAJ TEŻ:
— Bp Marek Szkudło nowym administratorem archidiecezji katowickiej. Będzie pełnił urząd do czasu wyboru nowego arcybiskupa
— Abp Marek Jędraszewski w liście na adwent wzywa do obrony krzyża i lekcji religii. Przywołał też wciąż aktualne słowa Jana Pawła II
— Abp Jędraszewski wzywa do modlitwy w intencji nauczania religii w szkołach. „Pragnie się ograniczyć nauczanie o Bogu”
maz/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS