A A+ A++

Europejska Agencja Leków uznała szczepionkę firmy AstraZeneca za bezpieczną i skuteczną w walce z Covid-19. Ale przyznała, że nie da się wykluczyć związku pomiędzy szczepieniem, a przypadkami zakrzepów krwi, chociaż te były naprawdę wyjątkowo rzadkie.
To szczepić się czy nie szczepić?

Od tygodni szczepionka od brytyjsko-szwedzkiego koncernu budzi mieszane uczucia. Pojawiły się po tym, gdy u kilkudziesięciu osób, którym podano preparat, wystąpiła zakrzepica krwi a dziewięcioro pacjentów w jej wyniku zmarło. I chociaż żaden z tych przypadków nie dotyczył Polski, to trudno się dziwić, że szykujący się do szczepień pacjenci z naszego kraju zaczęli mieć wątpliwości czy podchodzić do szczepienia. Jeszcze więcej stresu te newsy przyniosły osobom, które już wzięły pierwszą dawkę i teraz czekają na kolejny zastrzyk. A już na pewno nie uspokoiły ich informacje, że kilkanaście krajów całkowicie wstrzymało podawanie preparatu.

18 marca opinię w sprawie szczepionki wydała Europejska Agencja Leków. Z jednej strony może ona uspokoić pacjentów, bo EAL przyznała, że szczepionka jest bezpieczna i co istotne efektywna w walce z Covid-19, ale jednak nie rozwiała jednoznacznie wątpliwości. Agencja podkreśliła, że nie udowodniono związku występowania zakrzepów ze szczepionką, ale „jest on możliwy i zasługuje na dalszą analizę”. Po oświadczeniu EAL kilka krajów, m.in. Austria, wznowiło szczepienia. Lekarze cały czas przekonywali, że korzyści z podania szczepionki znacznie przewyższają potencjalne (bardzo minimalne) ryzyko, które może nieść jej podanie.

– Nie mam żadnych wątpliwości i zaszczepiłbym się w każdej chwili szczepionką AstraZeneca – mówi Lech Litwin, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu w Chełmie.

Dyrektor jako argument zestawia ilość przypadków zakrzepicy, które wystąpiły po podaniu szczepionki i po przyjmowaniu przez kobiety preparatów antykoncepcyjnych. W przypadku szczepionki było to zaledwie 0,007 proc. a w przypadku antykoncepcji – 0,6 proc. – Ludzie nawet nie zdają sobie zapewne sprawy z tego, o ile więcej przypadków pojawiło się przez preparaty, które dobrowolnie zażywają od lat – mówi. – Rozumiem wątpliwości tych osób, które mają choroby przewlekłe układu naczyniowo-krążeniowego i miały przypadki zakrzepicy. Ale żadne inne choroby, jak cukrzyca czy choroby układu oddechowego, nie są przeciwwskazaniem do przyjęcia tej szczepionki.

Zamieszanie i strach przed szczepionką wywołały sprzeczne informacje o preparacie. Najpierw rekomendowany był dla osób poniżej 60. roku życia. Gdy zabrakło szczepionki od Pfizera, dopuszczono go dla osób starszych. Niektórzy z nich przekładali terminy szczepienia, żeby poczekać na opinię EAL. Inni zrezygnowali, ale już chcą zapisać się na kolejny termin.

– Rozpoczynamy szczepienia AstarZenecą 23 marca – mówi Mariusz Żabiński, dyrektor Miejskiego Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmie. – Może zainteresowanie nie jest tak duże, jak było przy pierwszych zapisach, ale grupa docelowa jest wyraźnie węższa i mniej liczna. Zdarzały się rezygnacje, ale i przy szczepieniu Pfizerem też się zdarzały. Moim zdaniem każda szczepionka jest dobra w obecnej sytuacji i spełnia swoją rolę.

Jeżeli pacjenci z grup wiekowych, które mogą się obecnie zapisywać na szczepienia, zrezygnują z wyznaczonych terminów, to będą mogli podejść do szczepień później. Ale nie zostaną zaszczepieni w pierwszej kolejności, tylko będą wpisywani w kolejkę, oczekując na wolny termin. – Osoby, które zrezygnowały ze szczepień, mogą się ponownie zarejestrować na szczepienie poprzez infolinię – dzwoniąc na bezpłatny numer 989, poprzez eRejestrację – dostępną na pacjent.gov.pl, wysyłając SMS na numer 880-333-333 oraz w wybranym punkcie szczepień – mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie.

– Pacjent nie ma możliwości wyboru rodzaju szczepionki. Dla osób do 69 lat rekomendowana jest szczepionka AstraZeneca, za wyjątkiem osób z tzw. grupy 1B, czyli między innymi pacjentów onkologicznych, po transplantacji oraz pacjentów dializowanych. Dla osób powyżej 70. roku życia rekomendowane są szczepionki Pfizer lub Moderna. (bf)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObozowe wspomnienia podczas drogi krzyżowej
Następny artykułZablokowana droga w powiecie łosickim