A A+ A++

Asertywność jest bardzo ważną cechą, nad którą warto pracować. Już w momencie przeglądania oferty pracy powinieneś pomyśleć nad tym, jak w odpowiedni sposób odmawiać np. dodatkowych zadań w pracy w momencie posiadania przepełnionego grafiku. Takim sposobem będziesz w stanie swobodnie wypełniać swoje obowiązki bez uczucia przygnębienia i obwiniania się.

Co to dokładnie jest asertywność?

Asertywność to sztuka mówienia „nie” bez obrażania drugiej osoby. W momencie, gdy jesteś bardzo zajęty, a Twój grafik pęka w szwach, odmówienie wykonania jakiegoś zadania jest konieczne i pozwoli Ci uchronić się przed stresem związanym ze zbyt dużą liczbą obowiązków. Dzięki kulturalnemu i stanowczemu „nie” druga osoba nie uzna odmowy za atak ani przejaw lenistwa, co pozwoli Ci również uniknąć konfliktów. Poprzez asertywne odmawianie łatwiej jest porozumiewać się z innymi członkami zespołu, co znacznie poprawia atmosferę w pracy i prowadzi do poprawienia kontaktów międzyludzkich.

Jak być asertywnym w pracy?

Jak można zauważyć, asertywność jest bardzo ważna w pracy. Przed podjęciem się jakiegoś nowego zadania sprawdź koniecznie, czy masz czas na jego zrobienie. Jeżeli nie, postaraj się w grzeczny i stosowny sposób odmówić. Tyczy się to zarówno próśb znajomych w pracy, jak i szefa. Nie wyręczaj swoich współpracowników kosztem własnego zdrowia czy samopoczucia. Podczas rozmowy podaj powód odmowy, nie wdawaj się jednak w szczegóły. Podobna sytuacja tyczy się szefa i jego próśb. Jeżeli Twój przełożony chce dołożyć Ci kolejne obowiązki w momencie, gdy Twój grafik jest przepełniony, w miły i stosowny sposób poinformuj go o tym fakcie. Możesz zaproponować wykonanie zadań jutro lub w innym terminie. Swoją odmowę uargumentuj dużą liczbą obowiązków i brakiem czasu — takim sposobem Twój szef na pewno zrozumie Twoją postawę.

Jak nauczyć się asertywności?

Asertywności można się nauczyć. Możesz to zrobić, np. uczęszczając na specjalne kursy i szkolenia. Jednocześnie podczas pracy nad tą cechą pamiętaj o kilku zasadach. Po pierwsze nie podchodź zbyt emocjonalnie do wszystkich sytuacji. Twoja odmowa nie sprawi, że inna osoba będzie na Ciebie zła i nie będzie chciała z Tobą rozmawiać! Ponadto zawsze stawiaj swoje zdrowie i samopoczucie ponad fakt sprawienia komuś przyjemności. Nie bądź uległy ani przestraszony i ze stanowczością odmawiaj wypełnienia zadania, jeżeli zaburzyłoby to Twój plan dnia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł30 stycznia zabrzmi Dzwon Pokoju. Uroczystości znów z udziałem mieszkańców
Następny artykułAmbasador Ukrainy ostrzega Węgry: Jeśli przekroczysz “czerwone linie”…