ARM zaprezentowało nowe procesory graficzne, które w 2022 r. znajdą się w smartfonach od flagowców, aż po budżetowce. W przypadku Mali-G510 mówi się aż o stuprocentowym wzroście wydajności w porównaniu z poprzednią generacją, a więc z dwuletnim układem Mali-G57. Ogłoszeniu nowych układów graficznych towarzyszyła też zapowiedź mikroarchitektury ARM Cortex-X2, a więc rdzenia, który obiecuje 16-procentowy skok wydajności względem konstrukcji Cortex-X1. Dla zobrazowania mocy nowego układu producent dodał, że szczytowa wydajność jednowątkowa układu X2 jest o 40% większa, niż w przypadku mobilnego procesora Intel Core i5-1135G7 z 2020 roku. Zapowiedź nowych GPU i rdzeni CPU to krok w stronę produkcji układów wyłącznie 64-bitowych. ARM planuje mianowicie zrezygnować z rozwiązań 32-bitowych do 2023 roku.
ARM-Mali G710, G610, G510 i G310, a także ARM Cortex-X2 to nowe układy GPU i CPU, które pojawią się w smartfonach już w przyszłym roku.
Dream Machines G1650Ti – Premierowy test smukłego notebooka z Intel Core i5-1135G7 oraz kartą NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti
Najpierw przyjrzyjmy się różnicom w wydajności pomiędzy Cortex-X2 i Cortex-X1. Według ARM, najnowszy układ obiecuje 16-procentowy wzrost wydajności w stosunku do obecnego, przy jednoczesnym zastosowaniu tego samego procesu produkcyjnego i pracy z tą samą częstotliwością. Na szczęście Cortex-X2 ma być produkowany z wykorzystaniem ulepszonych węzłów obliczeniowych, co oznacza, że faktycznie powinniśmy spodziewać się zauważalnie wyższej wydajności. Co ważne, aż dwukrotnie wzrosnąć ma wydajność uczenia maszynowego, z kolei wydajność energetyczna o 30%. Obok konstrukcji Cortex-X2 ARM pokazało także układ Cortex-A510. Ma być on o 20% wydajniejszy niż Cortex-A55, zapewniając trzykrotnie wyższą wydajność uczenia maszynowego. Przewiduje się, że nowe rozwiązania ujrzymy m.in. w nadchodzących flagowych rozwiązaniach Samsunga (Exynos 2200?). Wspomniane wzrosty wydajności mogą też jednak zachęcić Koreańczyków do implementacji układów w laptopach.
Huawei może porzucić ARM na rzecz przyszłościowej architektury RISC-V. Układ HiSilicon Hi3861 na miarę Raspberry Pi
W kwestii nowych układów graficznych zapowiedziano flagowy rdzeń Mali-G710, który ma zaoferować 20-procentowy wzrost wydajności i taki sam wzrost oszczędności energii względem poprzedniej generacji, zapewniając przy tym 35-procentową poprawę w wykonywaniu zadań związanych z uczeniem maszynowym. Mali-G710 jest na tyle mocarny, że pojawi się nie tylko w smartfonach czy tabletach, ale także w Chromebookach. W kwestii wzrostów wydajności, największymi może pochwalić się układ Mali-G510. ARM twierdzi, że otrzymamy tu 100-procentowy wzrost wydajności w stosunku do poprzednika. Model ten pojawi się najpewniej w smartfonach tzw. średniej półki, przeznaczonej dla użytkowników, którzy lubią grać w niezbyt wymagające graficznie tytuły, ale nie chcą też wydawać zbyt wiele pieniędzy na smartfon. No i mamy jeszcze układ Mali-G310, który przynależy do tzw. low-endu i ma przynieść sześciokrotnie wyższą wydajność teksturowania, niż poprzednia generacja. Szczegóły dotyczące poszczególnych konstrukcji znajdziecie już na screenach poniżej.
Źródło: WCCFTech
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS