A A+ A++

Cyfryzacja dotyka coraz większych obszarów administracji. Odeszły czasy, gdy wizyta w tradycyjnym urzędzie stanowiła jedyny sposób na rozwiązanie powstałego problemu lub sprawy do załatwienia. Z roku na rok – powoli, acz nieuchronnie – dochodzi do cyfryzacji kolejnych funkcji w różnych dziedzinach (podatki, ubezpieczenia społeczne, dotacje). Jednym z najcieplej przyjętych dotychczas pomysłów jest aplikacja mObywatel pozwalająca nie sięgać zbyt często do portfela.

Sejm przyjął 9 marca 2023 roku proponowany przez rząd projekt ustawy zrównującej (poza niewielkimi wyjątkami) wartość dowodu osobistego w formie tradycyjnej i w aplikacji mObywatel. Dopuszczono również wydawanie przez samorząd lokalny własnych dokumentów, takich jak na przykład karty klubu seniora czy organizacji sportowej.

Aplikacja mObywatel w banku i urzędzie. Sejm przegłosował równe traktowanie dokumentów w formie cyfrowej i tradycyjnej [1]

Aplikacja mObywatel: rewolucje. Pełne uprawnienia dla elektronicznego dowodu osobistego w 2023 roku

Izba niższa parlamentu niemal jednogłośnie przyjęła projekt ustawy (436 posłów za). W trakcie ścieżki legislacyjnej aprobatę znalazł pomysł, by minister właściwy do spraw informatyzacji udostępnił aktualny kod źródłowy aplikacji mObywatel w Biuletynie Informacji Publicznej. Najważniejsza zmiana dotyczy prawa do korzystania z cyfrowego dowodu osobistego w każdej sytuacji poza przekraczaniem granic państwa. W porównaniu do wcześniejszych regulacji oznacza to możliwość legitymowania się przez aplikację między innymi w sądach czy instytucjach finansowych. Co więcej, ustawa pozwala na dalszą integrację z innymi cyfrowymi usługami, a więc między innymi urzędem skarbowym czy płatnościami za wydanie dokumentów.

Aplikacja mObywatel w banku i urzędzie. Sejm przegłosował równe traktowanie dokumentów w formie cyfrowej i tradycyjnej [2]

Aplikacja mObywatel będzie mogła zastąpić fizyczny dowód osobisty i prawo jazdy. Rząd udostępnił projekt ustawy

Aplikacja mObywatel w celu zapewnienia płynności i funkcjonalności ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Rejestrem Komorników i Notariuszy. Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez instytucje finansowe zostanie wprowadzony 1 września 2023 roku. Niewątpliwie ustawa przybliża do modelowej sytuacji, jaką jest możliwość przejścia przez wszystkie procesy administracyjne w sposób w pełni cyfrowy. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że Senat nie zmieni znacząco kształtu ustawy.

Źródło: PAP, Gazeta Prawna, Wirtualne Media

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOPINIA. Łamanie kontraktu z wyborcą
Następny artykułПять главных новостей Украины и мира на 19:00 10 марта