A A+ A++

Środa, 16 marca jest pierwszym dniem przyznawania Ukraińcom numerów PESEL. Samorządy w ostatnim czasie intensywnie się do tego przygotowywały. W Krotoszynie będzie można dopełnić formalności w ratuszu. Burmistrz apeluje, że każdy zostanie obsłużony, więc nie jest wskazane, aby wszyscy tłumnie ruszyli już pierwszego dnia, bo wtedy czas oczekiwania na spotkanie z urzędnikiem może się wydłużyć.

W środę Ukraińcy przebywający na terenie Polski będą mogli otrzymać numer PESEL. 16 marca rusza rejestracja. 13, 14 i 15 trwały testy systemu. Do tej pory Ukraińcy mogli pobrać wnioski. Wypełnione dokumenty są podstawą do ubiegania się o ten właśnie numer.

Przejście urzędniczej procedury ma umożliwić dostęp naszym sąsiadom do różnego rodzaju usług publicznych. W Krotoszynie rejestracja będzie się odbywać w ratuszu. – Zapraszam, ale jednocześnie apeluję, żeby nie wszyscy od razu przyszli – mówi burmistrz Franciszek Marszałek. – Jeśli wszyscy przyjdą jutro, stworzą się niepotrzebne kolejki, a my będziemy PESEL-e nadawać cały czas dla wszystkich chętnych – dodaje.

Tego samego dnia w Krotoszynie zostanie uruchomiony zbiorowy punkt noclegowy w hali przy ul. Młyńskiej. Będzie on przeznaczony dla osób, które w najbliższym czasie mogą dotrzeć do miasta. – Przygotowane są także pakiety socjalne dla uchodźców z Ukrainy, które będą im wydawane po przyjeździe do miasta i gminy Krotoszyn – zaznacza Ryszard Czuszke, wiceburmistrz Krotoszyna.

Samorząd zwiększa też liczbę godzin bezpłatnej nauki języka polskiego dla ukraińskich dzieci, a tamtejsze szkoły i przedszkola wprowadzają zajęcia popołudniowe o charakterze świetlicowym. Ma to ułatwić aklimatyzację najmłodszych w nowym środowisku.

W związku z wojną toczoną w Ukrainie przez putinowską Rosję, 12 marca wprowadzono w życie ustawę, która legalizuje pobyt obywateli tego kraju w Polsce na 18 miesięcy licząc od 24 lutego 2022 roku, a więc od dnia wybuchu konfliktu. Przyznany numer PESEL oraz zalegalizowanie pobytu mają pozwolić na poszukiwanie pracy i umożliwić prowadzenie normalnego życia ukraińskim uchodźcom, którzy uciekli z ojczyzny przed wojną. – Rejestracja w urzędzie pracy w charakterze osoby bezrobotnej jest dobrowolna, a więc nie jest konieczna, aby poszukiwać pracy bądź korzystać z usług pośrednictwa pracy w naszym bądź też w innym urzędzie – podkreśla Małgorzata Grzempowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Krotoszynie.

Jak zaznacza, pracodawca, który zdecyduje się zatrudnić obcokrajowca i chce, aby ten pracował legalnie, musi w ciągu 14 dni od chwili podjęcia pracy, zgłosić taką osobę przez portal praca.gov.pl. Mowa tutaj o osobach zza wschodniej granicy, które przekroczyły granicę po 24 lutego, a więc obowiązuje ich specustawa.

Ukraińcy mogą nie tylko szukać pracy, ale także zakładać firmy. – Wystarczy, że osoba zainteresowana otwarciem działalności gospodarczej przedstawi numer PESEL, który zostanie jej nadany przez urząd gminy – wyjaśnia szefowa PUP-u. Tamtejszy urząd pracy zatrudnia też osobę pomagającą obywatelom tego kraju nieznającym języka polskiego. Można się z nią skontaktować w godzinach pracy tej jednostki (7.00 – 15.00) pod numerem telefonu 798 085 629.

Granicę polsko-ukraińską od wybuchu wojny przekroczyło około 2 mln osób. Dla niektórych nasz kraj jest tylko etapem dalszej podróży. Zdecydowana większość planuje jednak pozostać tutaj na dłużej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW PE debata na środkami własnymi budżetu UE z udziałem posłów do parlamentów krajowych
Następny artykułPrzedłużenie stopnia alarmowego CHARLIE-CRP oraz wprowadzenie stopnia alarmowego BRAVO