A A+ A++

Obecna sytuacja może doprowadzić do podwyższenia stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Gmina przypomina, że mieszkańcy powinni zwracać uwagę na segregowanie odpadów.

Temat segregacji śmieci nie dla każdego jest łatwy i zrozumiały. Mieszkańcy gmin niejednokrotnie, bez zagłębienia się w obowiązujące zasady recyklingu, wyrzucają odpadki na „chybił trafił”. Często wynika to również z braku czasu lub zwyczajnie wkracza drobne lenistwo. Wyrzucanie śmieci bez ładu i składu może jednak sporo kosztować.

Gmina Prażmów opublikowała na swojej stronie internetowej apel do mieszkańców o prawidłowe segregowanie odpadów. Według jej obliczeń na terenie gminy wytwarzanych jest o wiele więcej odpadów zmieszanych niż segregowanych. Taka sytuacja może spowodować nieosiągnięcie wymaganego poziomu recyklingu, co w niekorzystnym stopniu przełoży się na kieszenie mieszkańców.

Wyższe stawki opłat

– Analiza comiesięcznych sprawozdań składanych przez firmę odbierającą odpady komunalne z terenu Gminy Prażmów wykazała wysoki poziom wytwarzanych odpadów zmieszanych w stosunku do odpadów segregowanych. Tak utrzymująca się tendencja może skutkować nieosiągnięciem wymaganego poziomu recyklingu, a w dalszej kolejności nałożeniem na Gminę kar pieniężnych. Sytuacja taka może spowodować podwyższenie stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi – informuje Gmina.

Nieprzestrzeganie przez mieszkańców zasad segregacji, czyli np. wrzucanie do pojemników na odpady zmieszane papieru, plastiku, szkła czy metalu zwiększa ilość odpadów zmieszanych, a tym samym rosną koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

– Prosimy o bezwzględne przestrzeganie obowiązków segregacji odpadów wynikających ze złożonej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – zwracają się do mieszkańców urzędnicy.

Papier do papieru, szkło do szkła

Jak powinno wyglądać prawidłowe segregowanie odpadów? Wystarczy pamiętać kilka prostych zasad.

Do tworzyw sztucznych i metali wrzucamy takie przedmioty jak zgniecione puszki, plastikowe butelki, kapsle, nakrętki, plastikowe opakowania, opakowania wielomateriałowe (np. karton po mleku czy soku) czy reklamówki. Unikamy zaś opakowań po aerozolach, baterii, puszek po farbach, opakowań po lekach, sprzętu AGD czy opakowań po olejach przemysłowych. Pojemniki na papier wypełniamy suchymi i czystymi gazetami, książkami itp., pomijając zabrudzony i tłusty papier. Do szkła nie zaliczamy ceramiki, fajansu, porcelany, kryształów, a poza tym szkło nie może być potłuczone. Odpady ulegające biodegradacji to trawa, liście, kwiaty, resztki warzyw i owoców, obierki, ale już nie popiół czy kości z kurczaka.

Co wrzucać do odpadów zmieszanych, do których na ogół trafia duża ilość śmieci? Są to odpady, których nie uda się wysegregować. Mowa tu o torebkach po herbacie, odpadach higienicznych, zabrudzonym i tłustym papierze, butelkach po oleju, potłuczonym szkle, resztkach jedzenia pochodzenia zwierzęcego, paragonach. W okresie od listopada do końca marca zaliczają się do tego także odpady bio. Nie wrzucamy zaś do nich styropianu, gruzu czy odpadów wielkogabarytowych.

Całość zasad segregacji dostępna jest między innymi na stronie internetowej Gminy Prażmów.

Czytaj także: Ulica Leśna i Towarowa doczekają się kanalizacji

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzlakiem Piastowskich Stolic, czyli nietypowo opowiedziany żywot Władysława Łokietka
Następny artykułPiłkarze Bayernu wrócili do Monachium. Zostali powitani… łokciem