A A+ A++

W ubiegłym tygodniu wszystkie podmioty lecznicze dostały od Ministra Zdrowia informację dotyczącą podjęcia działań w celu zapewniania dostępności tlenu. Niektórym pacjentom, np. pani Marii Witeckiej z Sosnowca, przekładano przez to zabiegi planowe.

Nawet 200 butli tlenowych dziennie

Pismo dotyczące “optymalizacji” zużycia tlenu medycznego dotarło też do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Placówka ma 136 miejsc dla pacjentów z COVID-19. Najwięcej z nich – prawie 100 – przebywa w Szpitalu Zakaźnym, który mieści się w budynku bez instalacji tlenowej. Tym pacjentom dostarcza się tlen z butli. Zapotrzebowanie na butle w trakcie trzeciej fali nie zmieniło się w stosunku do sytuacji z jesieni ubiegłego roku. W kompleksie szpitala na Bielanach jest czterech pacjentów z koronawirusem na intensywnej terapii, w Szpitalu Dziecięcym jest blisko 30 łóżek covidowych. – To nowoczesny szpital z instalacją tlenową. Przy ograniczeniu zabiegów planowych zapewnienie tlenu dla dodatkowych 30 pacjentów nie stanowi problemu – mówi dr Janusz Mielcarek, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

W Szpitalu Zakaźnym dziennie zużywanych jest nawet do dwustu 50-litrowych butli tlenowych. – W ostatnim czasie nie było tam większych problemów albo przerw w dostawie tlenu. Jest to jednak duże wyzwanie organizacyjne. Butle trzeba bowiem  regularnie dostarczać i wymieniać. Jesteśmy wdzięczni żołnierzom WOT, którzy nam w tym pomagają – mówi dr Mielcarek.

Producenci na granicy

Informacja dotarła też do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku. – Dostawy tlenu są problematyczne. W tej chwili większość pacjentów covidowych – prawie wszyscy – wymagają podawania tlenu. Stąd apel o bardzo rozsądne dysponowanie tym medium. Firmy informują nas, że dotarły do granicy możliwości swojej wydolności produkcyjnej – mówi Karolina Welka, dyrektor włocławskiej lecznicy.

Zużycie tlenu medycznego w trakcie trzeciej fali epidemii w szpitalu we Włocławku wzrosło o jedną trzecią w stosunku do sytuacji z jesieni ubiegłego roku. Placówka posiada instalację tlenową i zbiornik, który muszą napełniać firmy z zewnątrz.

Rezerwa w banku tlenowym

W każdym województwie są przygotowane banki tlenowe, które dają szpitalom pewne zabezpieczenie. W naszym regionie taki bank powstał w grudniu ubiegłego roku. – Na terenie Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu utworzona została baza z tlenem medycznym dla szpitali – informuje mł. bryg. Arkadiusz Piętak.

Znajduje się tam 400 butli różnej wielkości. – Są dostarczane do szpitali, ale również do Państwowego Ratownictwa Medycznego, do karetek, które tego również wymagają, bo tam zabezpieczenie w tlen jest bardzo ważne przy przewożeniu pacjentów od domu do szpitala – mówi wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiany na Targowicy Miejskiej w Końskich. Za nami prace rozbiórkowe [wideo]
Następny artykułKoło Raciborza rolnik przypadkiem natrafił na trzy groby sprzed 4 tys. lat