A A+ A++

Lipiec był bardzo gorący nie tylko w Europie, ale także na południowej półkuli Ziemi, gdzie odnotowano różne anomalie związane z temperaturą. Również na chłodnej Antarktydzie, gdzie tak ciepło w tym konkretnym miesiącu nie było od ponad czterech dekad.

Tegoroczny lipiec przyniósł nam bardzo wysokie temperatury. Nie był to najcieplejszy miesiąc w historii pomiarów w skali całego globu, choć do rekordu z 2023 r. niewiele zabrakło. Odnotowano jednak najwyższą temperaturę w skali jednego dnia. Gorący lipiec dał się również we znaki w chłodnej Antarktydzie, gdzie trwa zima.

Lipiec na Antarktydzie nie był tak ciepły od 43 lat

Najnowsze dane udostępnione przez brytyjskie British Antarctic Survey, które monitoruje temperatury panujące na Antarktydzie od 1979 r., nie pozostawiają złudzeń. Tak ciepłego lipca w tym regionie nie było od aż 43 lat.

Średnie temperatury utrzymujące się na Antarktydzie w zeszłym miesiącu wahały się od -34,68 st. Celsjusza do -28,12 st. Celsjusza. Najniższą odnotowano 15 lipca, a najwyższą 16 dni później. Jak to odnosi się do średniej wieloletniej?

British Antarctic Survey zauważyło, że średnia temperatura odnotowana w lipcu br. na Antarktydzie była o 3,1 st. Celsjusza wyższa względem dotychczasowych norm. Tak ciepło nie było tam w tym okresie od 1981 r. Jakby tego było mało, to kolejny rekord prawdopodobnie dopiero nadejdzie, na co wskazują pewne pomiary zebrane w obecnym miesiącu.

7 sierpnia odnotowano temperatury na poziomie -26,6 st. Celsjusza. To pozwala przypuszczać, że sierpień może zakończyć się na Antarktydzie z jeszcze większą anomalią względem lipca, co jest bardzo złą informacją. W zeszłym miesiącu w przypadku niektórych stacji odnotowano nawet chwilowo wartości bliskie 30 st. Celsjusza różnicy od średniej! Spowodowane to było ociepleniem stratosferycznym.

Na Antarktydzie utrzymują się upały

Naukowcy nie mają złudzeń i Antarktyda tego roku została nawiedzona przez falę upałów. Oczywiście nie są to tak wysokie temperatury, które kojarzymy z latem w Europie, ale to anomalie, które nie powinny utrzymywać się tak długo. Fakt ten bardzo niepokoi badaczy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSANAH & MATTEO BOCELLI
Następny artykułTo się dzieje! Sensacyjne wieści ws. największego niewypału w historii Lecha