Włodarczyk w sezonie 2021 wróciła do rywalizacji po blisko dwuletniej absencji wynikającej z kontuzji. Już w pierwszym starcie sezonu – na początku maja – rzuciła ponad 70 metrów. Później zajęła drugie miejsce w pucharze Europy w rzutach w Splicie, a na czerwcowych mistrzostwach Polski sięgnęła po srebro.

Wszystko było jednak podporządkowane igrzyskom. W Tokio dwukrotna mistrzyni olimpijska nie zawiodła. Pewnie wygrała najpierw kwalifikacje, a w finale posłała młot na 78.48 i sięgnęła po trzeci olimpijski triumf w karierze. Sezon olimpijski przypieczętowała zdobyciem dziesiątej w karierze statuetki “Złotych Kolców”.

Druga w tegorocznych Złotych Kolcach była oszczepniczka Maria Andrejczyk, trzecia młociarka Malwina Kopron, a czwarta biegaczka Justyna Święty-Ersetic.

Nowicki po raz drugi z rzędu

Statuetkę w kategorii mężczyzn – drugi rok z rzędu i trzeci raz w karierze – odebrał Nowicki. W zakończonym sezonie legitymował się trzecim wynikiem na świecie i drugim w Europie – 82.52. W piętnastu tegorocznych startach nie zajął miejsca dalszego niż drugie.