A A+ A++

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała wczoraj o uruchomieniu w lipcu nowego segmentu programu „Czyste Powietrze”. Przy okazji wymieniła Lublin, Rzeszów, Inowrocław, Szczecin, Szczecinek, Koszalin i Tychy jako gminy które „z różnych powodów można podejrzewać, że są to powody polityczne, do tego programu nie chcą uparcie przystąpić”.

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba odniósł się do tego zarzutu w swoich mediach społecznościowych:

„Nie przystąpiliśmy do tego programu, bo nie czekając na działania rządu, rozpoczęliśmy realizacje programów (korzystając m.in. ze środków zewnętrznych), które wpływają na poprawę jakości powietrza w Tychach. Programy te są korzystniejsze dla mieszkańców (nie są uzależnione od dochodów), a gmina i ich operator pomaga załatwić wszystkie formalności.

Co więcej, razem z GZM będziemy realizować program STOP SMOG. We wrześniu pracę rozpocznie Ekodoradca, który będzie pomagał mieszkańcom w korzystaniu z dostępnych programów i podejmował kolejne działania na rzecz walki o czyste powietrze w mieście. Aktualnie realizujemy program „Czysta decyzja” i jesteśmy w trakcie opracowywania kolejnego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji.

W ramach programu PONE w latach 2016 – 2021 stare, nieekologiczne źródła ciepła wymieniono na nowe kotły węglowe, kotly na biomasę, kotły gazowe, pompy ciepła i podłączenie do węzła cieplnego. W sumie takie prace wykonano w blisko 2000 gospodarstw domowych w mieście. W ponad 200 lokalizacjach w ramach tego programu wykonano ocieplenia stropu, ścian lub wymianę okien. Uzyskana dotacja z WFOŚiGW na ten cel wyniosła ponad 17,7 mln złotych, wkład własny gminy oraz koszt operatora – 3,3 miliona złotych, 15,8 mln dopłacili do programu jego uczestnicy.

W latach 2018 – 2021 w Tychach realizowano także Program Zmiany Systemu Ogrzewania. W ramach tego programu wymieniono stare kotły na koty węglowe, gazowe, na biomasę, kotły elektryczne oraz pompy ciepła w 210 lokalizacjach. W sumie program kosztował ponad 2,9 miliona złotych, z czego ponad 1 złotych wyniosła dotacja gminy.
Tychy były także pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło w 2003 roku I Program Ograniczenia Niskiej Emisji. Wówczas wymieniono 2200 kotłów węglowych na nowe i bardziej ekologiczne źródła ciepła. Wydano na ten cel w sumie 23 mln 849 tys. złotych, z czego sama dotacja wyniosła ponad 15 milionów złotych.”

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiłość do zwierząt nie ma urlopu – także w Piotrkowie [ZDJĘCIA]
Następny artykułKiepskie wieści dla reprezentanta Polski. Włoski klub zadecydował