A A+ A++

W tym roku konferencja Google I/O koncentrowała się głównie na pokazaniu tego, gdzie jeszcze można wepchnąć sztuczną inteligencję, ale drugiego dnia firma poświęciła nieco czasu nowej wersji systemu operacyjnego Android. 

Wraz z pojawieniem się w środę drugiej wersji beta Androida 15, Google prezentuje niezapowiedziane wcześniej funkcje zabezpieczeń w swoim systemie mobilnym na 2024 rok, w tym wykrywanie kradzieży oparte na sztucznej inteligencji, ochronę przed oszustwami w Google Play i nie tylko.

Google zaprezentowało niezapowiedziane wcześniej funkcje zabezpieczeń w swoim systemie mobilnym na 2024 rok.

Theft Detection Lock, czyli blokada wykrywania kradzieży to nowa funkcja Androida 15, która będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję (a jakże) do przewidywania kradzieży telefonu i odpowiedniego blokowania. Google twierdzi, że jego algorytmy potrafią wykryć ruchy powiązane z kradzieżą, na przykład z chwytaniem telefonu i uciekaniem, jazdą na rowerze lub odjeżdżaniem. Jeśli telefon z Androidem 15 wykryje jedną z takich sytuacji, ekran telefonu szybko się zablokuje, co znacznie utrudni złodziejowi dostęp do naszych danych.

 

Awaryjna funkcja zdalnej blokady (Remote Lock) pozwala szybko zablokować telefon, jeśli ktoś zdoła go zabrać, bez uruchomienia Theft Detection Lock. Dzięki funkcji Remote Lock będziemy mogli zdalnie zablokować ekran telefonu z dowolnego urządzenia, podając tylko swój numer telefonu i wykonując „szybkie wyzwanie bezpieczeństwa”. Ma to na celu uniknięcie sytuacji, w których ktoś zabierze (lub zgubi) telefon, ale nie zna hasła do konta Google umożliwiającego uzyskanie dostępu do usługi Znajdź moje urządzenie (Find My Device).

Podobnie działa funkcja blokada urządzenia offline (Offline Device Lock), która automatycznie blokuje ekran telefonu – wymagając uwierzytelnienia w celu odblokowania – gdy jest on poza siecią. Ma to na celu przeciwdziałanie złodziejom, którzy szybko przełączają skradzione urządzenie w tryb offline, zanim właściciel będzie mógł je zdalnie zablokować lub wyczyścić.

Tymczasem aktualizacja zabezpieczeń przywracania ustawień fabrycznych będzie wymagać danych uwierzytelniających do korzystania z telefonu po wyczyszczeniu danych, co przede wszystkim zmniejszy zachętę do kradzieży. Ponadto wyłączenie funkcji Znajdź moje urządzenie lub wydłużenie limitu czasu ekranu telefonu będzie wymagało uwierzytelnienia zabezpieczającego, co unieważni inną typową taktykę, której używają złodzieje telefonów w celu zresetowania urządzenia przed zablokowaniem.

Podobnie jak funkcja wprowadzona przez Apple na początku tego roku, Android 15 będzie również wymagał dodatkowego uwierzytelnienia podczas próby zmiany ustawień zabezpieczeń konta (zmiany kodu PIN, wyłączenia ochrony przed kradzieżą lub uzyskania dostępu do kluczy dostępu) z niezaufanej lokalizacji.





Obserwuj nas w Google News

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTerentiew na konferencji Polsatu. Różnicę było widać jak na dłoni
Następny artykułBrodka w Ostrołęce: Koncert pełen emocji i niepowtarzalnego stylu