A A+ A++

Liczba stanowisk wiertniczych w USA spadła do poziomu nienotowanego od 76 lat. Działa już tylko 339 platform. Tyle ostatni raz było przed zakończeniem drugiej wojny światowej.



Firma Baker Hughes od 1944 r prowadzi statystyki stanowisk wiertniczych w USA. Poinformowała, że liczba ich jest najniższa od początku notowań. W ciągu ostatniego tygodnia firmy zamknęły 35 platform więc działa już tylko 339. Z nich aktywnie pracuje 258. Rok temu w USA pracowało 987 miejsc wydobycia ropy i gazu, z nich – 802 pompowało ropę.

drilling oil/Bloomberg



Zamykanie odwiertów to konsekwencja gwałtownego spadku popytu na ropę w USA – kraju najbardziej dotkniętego pandemią. Do tego dochodzą wojny cenowe na globalnym naftowym rynku. W ich wyniku w kwietniu amerykańska ropa marki WTI była po raz pierwszy w historii sprzedawana z dopłatą (ujemna cena). Biały Dom zareagował na to planem wsparcia swoich nafciarzy. – Nigdy nie opuścimy wielkiego przemysłu naftowego USA. Poleciłem sekretarzowi ds. energetyki przygotować plan udostępnienia sektorowi środków, które pozwolą utrzymać miejsca pracy i produkcję – zapewniał Donald Trump.



Program nie powstrzymał zamykania stanowisk wydobywczych, za czym poszły zwolnienia i zmniejszenie produkcji. Amerykanie stracili jakikolwiek wpływ na naftowy rynek świata, o którym decydują dziś eksportowi giganci – Arabia Saudyjska z sojusznikami i Rosja. To ich samoograniczenia wydobycia zaczęły windować ceny ropy.

Flames burn off at an oil processing facility in Saudi Aramco’s oilfield in the Rub’ Al-Khali (Empty Quarter) desert in Shaybah, Saudi Arabia/Bloomberg


W poniedziałek Kuwejt i Arabia Saudyjska zatrzymały pompy w strefie neutralnej, poinformowała agencja S&P Global Platts. Strefa powstała w 1922 r. Obejmuje złoża przybrzeżne Al Khafji i złoża lądowe Wafra. Według S&P w kwietniu produkcja wyniosła tam 260 tysięcy baryłek dziennie, przy czym każdy kraj dzieli produkcję po połowie.



Także w poniedziałek marka WTI w kontraktach z dostawą na lipiec osiągnęła cenę ponad 30 dolarów za baryłkę (30,05 dol.). Stało się tak po raz pierwszy od 17 marca. Europejską markę Brent sprzedaje się po 32,89 dol. za baryłkę.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie – bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami “Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[Informacja] Informacja z wykonania budżetu gminy Lidzbark Warmiński za 2019 rok.
Następny artykułBudynek Urzędu Gminy w Zębowicach nieczynny. Koronawirus u jednego z pracowników urzędu