A A+ A++

Wspomnianymi jednostkami mają być odpowiednio Wielodomenowa Grupa Zadaniowa (Multi-Domain Task Forces – M-DTF) i Dowództwo Środków Rażenia na Teatrze (Theater Fires Command – TFC) w których służyć ma łącznie 500 amerykańskich żołnierzy wraz z 750 członkami swoich rodzin, którzy będą mieszkać w amerykańskim garnizonie wojskowym w Wiesbaden. Zachowanymi placówkami U.S. Army Europe mają być z kolei Mainz Kastel Station i Mainz Kastel Housing w Mainz-Kastel oraz Dagger Complex w Darmstadt.

Dowództwo Środków Rażenia na Teatrze i Wielodomenowa Grupa Zadaniowa w Europie umożliwią U.S. Army Europe synchronizację wspólnych środków rażenia i efektów, kontrolowanie przyszłych uderzeń dalekiego zasięgu we wszystkich domenach i stworzą więcej możliwości w zakresie kosmicznej, cybernetycznej i elektronicznej wojny w Europie

Reklama 

Wielodomenowa Grupa Zadaniowa – Europa jest nowym typem struktury wojskowej, który ma umożliwić U.S. Army prowadzenie długotrwałych i połączonych działań w wielu domenach w najbliższych latach. W skład tej jednostki mają wejść następujące pododdziały wielkości dywizjonu/batalionu: artylerii rakietowej dalekiego zasięgu, obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, a także wywiadu, walki w cyberprzestrzeni, informacyjnej i w przestrzeni kosmicznej oraz elementy wsparcia brygady. Tym samym formacja ta najprawdopodobniej zintegruje kluczowe zdolności U.S. Army Europe, które już istnieją lub zostały świeżo odbudowane/są budowane. Jednostka ta ma być planowo aktywowana 16 września 2021 roku.

Dziś w Europie (a konkretnie w Niemczech) w zakresie obrony powietrznej Amerykanie dysponują stacjonującym od dawna batalionem Patriot, ale też odtwarzanym batalionem krótkiego zasięgu, który ma wkrótce zostać przezbrojony na zestawy IM-SHORAD, z kolei trzon artylerii dalekiego zasięgu tworzy 41 Brygada Artylerii uzbrojona m.in. w wyrzutnie MLRS. Można więc spodziewać się, że Wielodomenowa Grupa Zadaniowa będzie integrować te jednostki, zgodnie z zasadami łączenia środków oddziaływania ziemia-ziemia i ziemia-powietrze, a także narzędzi cyber, walki elektronicznej i rozpoznania. Te ostatnie będą w pewnej części formowane na nowo i powinny zapewnić znaczny wzrost potencjału wojsk USA już rozmieszczonych na teatrze, a także tych które mogą tu trafić w sytuacji zagrożenia. 

Dowództwo Środków Rażenia na Teatrze ma z kolei znacząco poprawić gotowość i międzynarodową interoperacyjność różnego rodzaju bojowych pododdziałów U.S. Army w Europie, które stacjonują tu na co dzień lub są wysyłane w ramach rotacyjnej obecności. Ma zapewnić sprawne dowodzenie połączonymi, międzynarodowymi środkami rażenia (w tym artylerii) zarówno w czasie szkolenia i ćwiczeń jak i na wypadek konfliktu zbrojnego na terenie Europy. Jednostka ta ma być planowo aktywowana 16 października 2021 roku i zapewne będzie organizować współpracę z sojusznikami.

Formowanie obu tych jednostek wpisuje się w założenia nowej koncepcji US Army. Zakłada ona ściślejszą integrację różnych środków oddziaływania (kinetycznych i niekinetycznych), także z uwzględnieniem systemów sojuszniczych oraz większy nacisk na rozwój zdolności artylerii dalekiego zasięgu i zintegrowanej obrony powietrznej, współpracujących z zaawansowanymi systemami rozpoznania i walki elektronicznej oraz w cyberprzestrzeni. Czasem jest ona nazywana koncepcją połączonego rażenia/ognia w różnych domenach (joint multi domain fires). Natomiast z politycznego punktu widzenia jest to odwrót od działań administracji byłego prezydenta Trumpa, zakładającej redukcję obecności w Niemczech i czytelny sygnał zaangażowania USA w obronę kolektywną w ramach NATO.

współpraca Jakub Palowski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChcą “robić” kulturę mimo pandemii
Następny artykułPoruszający się jednośladami byli pod wpływem