Koncerny atomowe z USA i Ukrainy podpisały umowę na dostawę paliwa jądrowego dla siłowni atomowej w Równym. To kolejny krok Kijowa do odejścia od monopolu rosyjskiego paliwa.
Westinghouse Electric Company i państwowy NAEK Energoatom, który jest operatorem wszystkich działających elektrowni jądrowych na Ukrainie, podpisały umowę na dostawę paliwa jądrowego do reaktorów WWER-440 w elektrowni atomowej w Równym.
„To przede wszystkim pogłębianie różnicowania źródeł dostaw paliwa jądrowego dla naszego państwowego Energoatomu, który obecnie wytwarza na Ukrainie ponad połowę energii elektrycznej (dokładnie 53,1 proc. -red.). Dlatego to porozumienie jest dla nas strategiczne” – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski obecny na ceremonii podpisania, informuje agencja Unian.
Strony podpisały również protokół intencyjny dotyczący dalszych badań nad lokalizacją produkcji komponentów do paliw i części montażowych na Ukrainie. Atomenergomasz, oddział firmy Energoatom, obecnie kwalifikuje się do produkcji wykładzin i głowic WWER-1000 na paliwo Westinghouse.
Po podpisaniu dokumentów Zełenski przypomniał, że Ukraina stała się w przeszłości pierwszym krajem na świecie, któremu udało się zdywersyfikować dostawy paliwa jądrowego do reaktorów WWER-1000. Dzięki nowej umowie Ukraina będzie jednym z pierwszych krajów, które otrzymają paliwo alternatywne także do reaktorów WWER-440.
Zełenski podkreślił, że energetyka jądrowa na Ukrainie ma ogromny potencjał. Konieczne jest stworzenie nowych mocy i budowa nowych bloków energetycznych. Mowa o elektrowni atomowej w Chmielnickim.
– Już rozważamy budżet go projektu na przyszły rok. Będziemy rozmawiać o możliwości ukończenia trzeciego i czwartego bloku energetycznego – zapowiedział Zełenski.
„Podstawą decyzji jest Europejska Strategia Bezpieczeństwa Energetycznego oraz Porozumienie między rządami Ukrainy i Stanów Zjednoczonych w sprawie kwalifikacji projektu paliwowego dla Ukrainy” – podkreślił Petro Kotin pełniący obowiązki prezesa Energoatomu.
Patrick Fragman, dyrektor generalny Westinghouse, zauważył, że firma chętnie pomaga w kwestiach bezpieczeństwa energetycznego, a także promuje ukraińskie usługi i produkty za granicą.
W ramach dywersyfikacji źródeł dostaw paliwa jądrowego do elektrowni jądrowych na Ukrainie oraz zmniejszenia zależności od jednego źródła – rosyjskiej spółki TVEL należącej do Rosatomu – państwowa spółka Energoatom podpi … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS