A A+ A++

2020-09-30 14:30

publikacja
2020-09-30 14:30

fot. Milan Adzic / Shutterstock

W II kwartale 2020 roku Stany Zjednoczone odnotowały rekordowo silny spadek produktu krajowego brutto – potwierdziło wcześniejsze szacunki rządowe Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA).

Naznaczony niemal powszechnym lockdownem kwartał przyniósł spadek PKB Stanów Zjednoczonych o rekordowe 31,4 proc. w ujęciu annualizowanym – wynika z finalnych szacunków BEA. To rezultat zbliżony do danych wstępnych (-32,9 proc.) oraz informacji zawartych w pierwszej rewizji (-31,7 proc.). I tylu też spodziewali się ekonomiści po finalnym odczycie. Kwartał wcześniej odnotowano spadek o 5 proc.

/ Bankier.pl na podstawie danych BEA.

Warto pamiętać, że Amerykanie podają dynamikę PKB w ujęciu annualizowanym. Ujęcie to mówi o tym, w jakim tempie rozwijałaby się tamtejsza gospodarka, gdyby tempo wzrostu w kwartale, w którym dokonano pomiaru, utrzymało się na takim samym poziomie przez cały rok.

Licząc “po europejsku”, kwartalna dynamika amerykańskiego PKB wyniosła -9,0 proc. wobec pierwotnie szacowanych -9,5 proc. Więcej na temat annualizowanego PKB przeczytać można w artykule „Czym jest annualizowany PKB? Tłumaczymy” autorstwa Krzysztofa Kolanego, głównego analityka Bankier.pl.

Trudno jednak oczekiwać, żeby cały rok miał być tak zły, jak drugi kwartał – trwający już trzeci kwartał przyniósł nieco „odmrożenia” w największej gospodarce świata (choć nie ma pewności, że jesienią i zimą „lockdown” nie wróci).

Warto pamiętać też, że mówimy o danych mocno historycznych. Właśnie dobiega końca III kwartał, w którym doszło do dynamicznej odbudowy aktywności ekonomicznej. Według modelu Fedu z Atlanty annualizowana dynamika amerykańskiego PKB w III kwartale wyniosła 32 proc.

Konsumpcja prywatna spadła w II kw. o 33,2 proc., wobec oczekiwanych -34,1 proc. W pierwszym wyliczeniu spadek konsumpcji wyniósł 34,1 proc.

Bazowy deflator PCE wyniósł w II kw. w ujęciu zanualizowanym kdk -0,8 proc., wobec prognoz -1,0 proc. Deflator PCE to preferowana przez amerykańską Rezerwę Federalną miara inflacji.

KK/PAP Biznes

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmarł ksiądz Stanisław Madej
Następny artykułKonecki szpital wychodzi na prostą