A A+ A++
  • Powszechne głosowanie korespondencyjne sprawi, że wybory w 2020 r. będą najbardziej nieprawidłowymi i nieuczciwymi w historii – napisał prezydent Donald Trump na Twitterze
  • Kwestia metody użytej do przeprowadzenia wyborów prezydenckich jest zależna od prawa stanowego
  • Wiele stanów ze względu na zagrożenie koronawirusem rozszerzyło prawo do głosowania poza lokalem wyborczym
  • Wyborcy są w tej sprawie podzieleni. Część z nich obawia się możliwości manipulowania głosowaniem
  • Przypomnijmy, że w Polsce także rozważane były wybory korespondencyjne. Miały odbyć się 10 maja, ostatecznie jednak zostały przeprowadzone metodą tradycyjną w czerwcu (I tura) i lipcu (II tura)

Koronawirus stworzył problem, który może wymusić na Amerykanach potrzebę osiągnięcia politycznego kompromisu, pomimo ogromnej polaryzacji. Temat głosowania korespondencyjnego wrócił dziś z całą mocą za sprawą jednego Tweeta.

“Powszechne głosowanie korespondencyjne sprawi, że wybory w 2020 r. będą najbardziej nieprawidłowymi i nieuczciwymi w historii. To będzie wielki wstyd dla Stanów Zjednoczonych. Przesunąć wybory do czasu, gdy ludzie będą mogli właściwie i bezpiecznie zagłosować???” – napisał prezydent USA na Twitterze.

Donald Trump zasugerował, że zaplanowane na listopad wybory powinny zostać przeniesione na późniejszy termin. Prezydent nie ma bezpośredniej możliwości zmiany daty wyborów, którą wyznacza ustawa Kongresu. Na jej podstawie od 1845 r. wszystkie wybory prezydenckie odbywały się w pierwszy wtorek po 1 listopada.

Jednak zdaniem Trumpa, głosowanie pocztą na dużą skalę doprowadzi do sfałszowania wyborów. Co na ten temat sądzą Amerykanie?

Wybory w USA. Jak działa głosowanie korespondencyjne?

Dotychczas 34 stany wraz z Dystryktem Kolumbii (gdzie znajduje się stolica, Waszyngton), zezwoliły obywatelom na głosowanie korespondencyjne. Istnieje tu pewien podział. Pięć z tych stanów (Waszyngton, Oregon, Hawaje, Kolorado i Utah) pozwalało na ten tryb głosowania we wszystkich wyborach automatycznie.

Inne stany zezwalają na tzw. Absentee ballots – które umożliwiają oddanie głosu każdemu, kto w dniu wyborów nie może zagłosować fizycznie w lokalu wyborczym. Taka osoba musi jednak zgłosić się do odpowiedniego urzędu nadzorującego przeprowadzenie wyborów w danym regionie i przedstawić konkretny powód, z powodu którego nie może pojawić się w lokalu wyborczym, a tym samym mogłaby otrzymać pakiet wyborczy wcześniej i zagłosować korespondencyjnie.

Bez tej “wymówki”, wyborca nie otrzymałby pakietu i byłby zmuszony oddać swój głos tradycyjnie, w lokalu wyborczym w dniu … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOświadczenie misjonarzy posługujących w bazylice św. Krzyża
Następny artykułŚledczy: Ojciec z premedytacją wjechał w busa, którym jechały dzieci