Rynek AI w Chinach zaczyna wyglądać zupełnie inaczej niż jeszcze rok temu. AMD oficjalnie potwierdziło, że otrzymało licencje eksportowe na dostarczanie do Chin swoich układów Instinct MI308 – specjalnych wersji akceleratorów AI zgodnych z ograniczeniami eksportowymi USA. Tymczasem NVIDIA wciąż czeka na zatwierdzenie dostaw swoich H20 i pozostaje w zawieszeniu.
Informację przekazała Lisa Su podczas ogłoszenia wyników kwartalnych. AMD twierdzi, że ma teraz „pewność co do produktów przeznaczonych dla rynku chińskiego”, ale jednocześnie nie uwzględnia przychodów z MI308 w prognozie na czwarty kwartał, ponieważ popyt i harmonogram dostaw wciąż nie są stabilne. Innymi słowy – licencje są, ale sytuacja pozostaje dynamiczna.
MI308 to chip, który według dostępnych informacji wypada podobnie do NVIDIA H20 – to konstrukcja przygotowana tak, aby spełnić limity wydajności narzucone w ramach kontroli eksportowej. Kluczowe jest jednak to, że AMD uzyskało zgody szybciej niż NVIDIA, co daje firmie okienko przewagi na jednym z największych rynków AI na świecie. Dodatkowo, NVIDIA ma obecnie problemy nie tylko regulacyjne, ale też polityczne – chińskie instytucje zaczynają preferować lokalne rozwiązania, co spowalnia jeszcze bardziej adaptację ich technologii.
Nie oznacza to jednak, że AMD nagle wygra wyścig w Chinach. Pekin wyraźnie dąży do maksymalnej niezależności technologicznej, więc zarówno NVIDIA, jak i AMD są w tej chwili traktowane jako rozwiązania tymczasowe, dopóki krajowe centra R&D nie będą gotowe na pełne przejęcie rynku. Dlatego AMD podchodzi do tego bardzo ostrożnie – licencje są krokiem naprzód, ale przyszłość sprzedaży MI308 w Chinach nadal stoi pod znakiem zapytania.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Pozytywnie
Neutralnie
Negatywnie
Lubię to!
Super
Ekscytujący
Ciekawy
Smieszny
Smutny
Wściekły
Przerażony
Szokujący
Wzruszający
Rozczarowany
Zaskoczony
Prawda
Manipulacja
Fake news

Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS