A A+ A++

Inpro podsumowała wyniki finansowe za I półrocze. W tym okresie grupa uzyskała przychody netto na poziomie 106,7 mln zł oraz wypracowała 13,3 mln zł zysku. Zdecydowana większość obrotów grupy przypadać będzie na II półrocze.

  • Inpro w całym 2022 roku planuje uzyskać pozwolenie na użytkowanie 932 gotowych lokali (+34 proc. w ujęciu r./r.) oraz wprowadzić do sprzedaży łącznie 1333 mieszkania.
  • W I półroczu 2022 roku Grupa Inpro zanotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 106,7 mln zł, czyli o 6 proc. mniej w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
  • W tym okresie uzyskano pozwolenie na użytkowanie 4 budynków: osiedle Traffic budynek D, osiedle Robinia budynek A-B oraz osiedle Havlove budynek 2 i 7, wybudowanych przez spółkę Domesta.

W analizowanym okresie Grupa przekazała łącznie 173 lokale i było to o 22 proc. mniej niż w I półroczu 2021 roku, kiedy to wydanych zostało 221 mieszkań. Działalność deweloperska w pierwszych sześciu miesiącach br. odpowiadała za 73 proc. przychodów Grupy. Kolejne 20 proc. pochodziło z produkcji prefabrykatów, 4 proc. obrotów wygenerował segment instalacji sanitarno-grzewczych, a pozostałe 3 proc. zapewnił wynajem nieruchomości.

Grupa w I półroczu br. osiągnęła 40,9 mln zł zysku brutto ze sprzedaży oraz 13,3 mln zł zysku netto. Rentowność netto spadła z 13 proc. w 2021 r. do 12 proc. w 2022 r. z uwagi na wysokie stopy procentowe. Z kolei rentowność liczona w oparciu o zysk brutto ze sprzedaży wzrosła z 32 proc. do 38 proc. Wpływ na to miał znaczny udział sprzedaży produkcji prefabrykatów, która zanotowała w I półroczu dobrą rentowność.

Przedsprzedaż grupy (w rozumieniu umów przedwstępnych netto) w samym drugim kwartale br., czyli w okresie od kwietnia do czerwca, osiągnęła poziom 119 umów netto w porównaniu do 191 umów z analogicznego okresu roku poprzedniego (spadek o 38 proc.). Narastająco w całym I półroczu 2022 roku Grupa sprzedała łącznie 200 lokali, to jest o 51 proc. mniej niż w tym samym okresie 2021 roku.

– Wybuch wojny w Ukrainie ograniczył sprzedaż w lutym i marcu, a rosnące stopy procentowe i rekomendacje KNF ograniczające zdolność kredytową potencjalnych nabywców mieszkań wyhamowały sprzedaż w kolejnych miesiącach półrocza. Popyt na kredyty hipoteczne w minionym okresie był bardzo mały – powiedział Krzysztof Maraszek, prezes zarządu Inpro.

Zdecydowana większość obrotów spółek Inpro i Domesta przypadać będzie na drugą połowę 2022 roku.

Przy założeniu braku opóźnień w procedurach administracyjnych związanych z uzyskaniem pozwoleń na użytkowanie, do końca 2022 r. planowane jest zakończenie kolejnych 8 inwestycji.

Łącznie w całym roku GK zakończy budowę 932 lokali. Planowany poziom przekazań lokali w 2022r. powinien być zbliżony do roku 2021. Dla porównania w 2021 roku grupa w całym roku oddała do użytkowania łącznie 694 lokale, a wydała 720 lokali.

W I półroczu 2022 r. Grupa Inpro wprowadziła do sprzedaży 9 inwestycji obejmujących 1257 lokali. Natomiast w II połowie bieżącego roku planowane jest wprowadzenie dwóch kolejnych inwestycji z 76 lokalami.

W całym 2022 roku grupa zamierza uruchomić łącznie 11 inwestycji, w których powstanie 1333 nowych mieszkań.

Decyzje dotyczące możliwości wprowadzenia kolejnych przedsięwzięć deweloperskich do sprzedaży uzależnione będą przede wszystkim od popytu ze strony potencjalnych nabywców, w szczególności z uwzględnieniem negatywnego wpływu na rynek wysokich stóp procentowych i rekomendacji KNF w sprawie liczenia zdolności kredytowej.

Szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRośnie zainteresowanie koleją. Od grudnia więcej połączeń PKP z Łodzią
Następny artykułTYLKO U NAS. Kloc: von der Leyen odebrała nam nadzieję!