A A+ A++

Alkomaty przeszły długą drogę do uzyskania statusu “potrzebny”. Wprowadzono do nich wiele nowych technologii i ulepszeń, które dziś cenią nie tylko osoby pracujące w policji, ale również osoby prywatne. Urządzenie, które niegdyś rzucało blady strach na kierowców, również tych nie spożywających alkoholu, dziś gości w coraz większej ilości gospodarstw domowych. Właśnie dzięki prywatnym zakupom, alkomat stał się tak popularny. Co za tym idzie wzrosła świadomość wśród ludzi na temat konsekwencji spożywania alkoholu tych społecznych i ekonomicznych. Kiedy warto skorzystać z urządzenia i jak powinna być przeprowadzana kalibracja alkomatu?

Co to jest alkomat i jak to działa?

Alkomat to przyrząd służący do pomiaru ilości alkoholu w Twoim organizmie. Działa poprzez analizę wydychanego powietrza. Kiedy wydmuchujesz powietrze do urządzenia, dwa rodzaje czujników wykrywają zawartość alkoholu w twoim oddechu. Czujniki te będą następnie wysyłać sygnały do jednostki sterującej, która informuje o stężeniu alkoholu we krwi (BAC).

Wydaje się to być banalnie prostą sprawą, jednak trzeba mieć świadomość, że alkomaty również mogą pokazywać błędne pomiary. Pierwszą przyczyną może być złe przechowywanie alkomatu lub mechaniczne uszkodzenie, druga przyczyna to brak kalibracji.

Kiedy osoba dmucha w alkomat, maszyna szacuje jej stężenie alkoholu we krwi i podaje odczyt. Jest to często wykorzystywane jako dowód w postępowaniu sądowym, dlatego czułość testu oraz jego wiarygodność ma ogromne znaczenie. Jeśli osoba wielokrotnie dmucha w urządzenie, poda jeszcze bardziej błędne odczyty, ponieważ próbka oddechu jest rozcieńczana większą ilością powietrza za każdym razem, gdy dmucha.

Kiedy kalibrować alkomat

Jeżeli decydujemy się na zakup alkomatu osobistego z alkopatrol.pl na własny użytek, to musimy pamiętać o tym, że należy go kalibrować zgodnie z zaleceniami, czyli minimum co kilkadziesiąt testów lub w przypadku, kiedy alkomat nie jest używany – przynajmniej raz w roku. Jeżeli po długim czasie wyciągniemy urządzenie z szafy, żeby okazjonalnie sprawdzić trzeźwość, to możemy liczyć się z tym że wynik nie będzie prawidłowy. Z góry należy założyć, że nie można w danej chwili prowadzić samochodu. Lepsze jest to rozwiązanie, niż powołanie się na wynik nie skalibrowanego alkomatu i podróż samochodem pod wpływem alkoholu. Błędem jest opiniowanie o prawidłowość działania alkomatu na podstawie porównań dwóch pijących alkohol osób. Każdy z nas ma inną masę ciała, inny metabolizm oraz każda z osób jadła inne rzeczy. Pomimo wypicia takiej samej ilości trunku, w takim samym czasie otrzymamy dwa różne odczyty stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProf. Karp: Bez kard. Wyszyńskiego nie byłoby Papieża Polaka
Następny artykułWspólnie posprzątali Wzgórze Gedymina. Akcję wsparł Decathlon