A A+ A++

Choroba alkoholowa to jedno z najczęstszych uzależnień w naszym społeczeństwie. Negatywne skutki picia dotyczą bezpośrednio konsumentów procentów, ale niestety także ich bliskich.

Alkohol dostaje się do krwi na różne sposoby. Szacuje się, że z biologicznego punktu widzenia ok. 20% napoju trafia do niej przez żołądek, a reszta za pośrednictwem jelita cienkiego. Procenty szybko trafiają do mózgu, a taka osoba nabiera pewności siebie, ale zaczyna tracić koncentrację. W takich sytuacjach zgubne wydaje się prowadzenie aut, choć trafiają się amatorzy czterech kółek, którzy w takim stanie siadają za kierownicę. Jeśli chcesz mieć pogląd na to, czy możesz prowadzić, oblicz to przy pomocy kalkulatora alkoholu: https://wylecz.to/kalkulatory/kalkulator-alkoholu/.

Negatywne skutki spożycia alkoholu

Wieczór trwa w najlepsze, bawisz się dobrze, ale pojawiają się drobne zawroty głowy i problemy z utrzymaniem równowagi. Regularne wizyty w toalecie sprawiają, że pozbywasz się z organizmu wody, czego skutki odczujesz już za kilka godzin. Alkohol utrudnia wchłanianie się H2O, a im więcej spożywasz, tym większe prawdopodobieństwo, że się odwodnisz.

Kac to niejedyny problem, z którym przyjdzie Ci się mierzyć. W organizmie zachodzi wiele zmian w narządach wewnętrznych. Na pierwszej linii frontu jest wątroba. U osób, które regularnie spożywają alkohol, rozwija się stłuszczenie wątroby, a często także marskość. Włókna narządu są zastępowane przez tkankę łączną, co uniemożliwia jego sprawne funkcjonowanie. Pogarszają się funkcje metaboliczne oraz pojawia się problem z odpływaniem żółci.

Uszkodzenia są nieodwracalne. Można je spowolnić lub zatrzymać, ale do tego konieczna jest specjalistyczna pomoc (leczenie). Poza wątrobą alkohol atakuje układ krążenia i system nerwowy, co prowadzi do:

  • nadciśnienia tętniczego krwi,
  • uszkodzeń komórek nerwowych,
  • udaru mózgu,
  • otępienia,
  • choroby wieńcowej,
  • zawału serca,
  • zaburzeń pracy serca.

Uzależnienie prowadzi do chorób immunologicznych, zaburzeń hormonalnych i nowotworów. Te ostatnie najczęściej pojawiają się w przełyku, jelicie grubym, krtani, gardle i języku.

Spożycie alkoholu a rodzina, praca i społeczeństwo

Osoby systematycznie, często i od wielu lat spożywające alkohol degradują swoje zdrowie. Niestety negatywne skutki spożycia wykraczają poza sferę psychofizyczną jednego człowieka. Alkoholizm widać w sferze rodzinnej, zawodowej i społecznej.

Pomiędzy partnerami coraz częściej pojawiają się nieporozumienia i kłótnie. Alkohol prowadzi do przemocy psychicznej lub fizycznej (również obu jednocześnie). Takie sytuacje skutkują rozpadem małżeństwa i zerwaniem kontaktów z przyjaciółmi. Osoba uzależniona ma także problemy w pracy z wykonywaniem swoich obowiązków, co prowadzi do utraty posady, a nawet zwolnienia. Alkoholicy często łamią prawo, wdając się w bójki, dopuszczając się kradzieży i napaści. Wszystko to wiąże się z zepchnięciem na społeczny margines.

Spożycie alkoholu ma wiele negatywnych skutków. Cierpi osoba pijąca, a także jej rodzina i bliscy. Pojawiają się problemy w relacjach, zwolnienia z pracy, a nawet wykluczenie społeczne. Ratunkiem może być terapia. Przydaje się także wsparcie rodziny. Oczywiście, jeśli ta nie jest fizycznie i psychicznie wyeksploatowaną Twoim postępowaniem.

Materiał promocyjny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRussian ambassador to the UN claims his country does not plan to occupy Ukraine
Następny artykułPOTRĄCENIE PIESZEGO, OBYWATELSKIE ZATRZYMANIE NA STACJI PALIW I KOLIZJE NA DROGACH POWIATU OSTRÓDZKIEGO W WEEKEND