A A+ A++

Czas dostrzec, że mamy dwie strony medalu: naszą odpowiedzialność za własne zdrowie i życie, za to jak funkcjonujemy, co jemy i czy regularnie się badamy oraz system ochrony zdrowia z placówkami medycznymi i personelem. W tej sytuacji niezwykle ważne staje się pojęcie adherencji – przypomniała w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu Aleksandra Sienkiewicz, dyrektor Forum Zdrowia Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Czym jest adherencja?

Pojęcie adherencji wywodzi się z angielskiego adherence i oznacza współodpowiedzialność pacjenta za podjęcie leczenia. Dokładnie chodzi o to, aby pacjent podejmował terapię, która jest mu wskazana przez lekarza.

– Taki prosty przykład: przychodzi pacjent do lekarza, przeprowadzany jest wywiad, badanie, stawiana jest diagnoza, a pacjent podejmuje wyzwanie, dzięki czemu ma szansę nie stać się na stałe tym pacjentem, wyjść z choroby, pozostaje aktywny np. na rynku pracy. Właściwie prowadzona terapia, współodpowiedzialność za leczenie mogą korzystnie wpłynąć na każdego, a szczególnie na zgłaszającą się do lekarza osobę – przypomniała Aleksandra Sienkiewicz z ZPP.

Po pierwsze odpowiedzialność

Zdarza się, że polscy pacjenci wychodzą z założenia, że to system opieki zdrowotnej, placówki lecznicze czy nawet konkretny lekarz, mają się nim zaopiekować i go wyleczyć.

– Niestety, spory procent osób nie rozumie, że za stan własnego zdrowia ogromną odpowiedzialność ponoszą również oni sami, ponieważ swoim postępowaniem tzn. przestrzeganiem bądź nieprzestrzeganiem zaleceń lekarskich, ukrywaniem objawów przed lekarzem, brakiem systematyczności w stosowaniu terapii czy rezygnacją z działań profilaktycznych mogą swój stan zdrowia zasadniczo pogorszyć. To oczywiście działa w dwie strony: stosując profilaktykę, wdrażając zasady zdrowego stylu życia, poddając się badaniom mogą zrobić sami dla siebie to, co najlepsze – dodaje Aleksandra Sienkiewicz.

Adherencja na co dzień

Bardzo ważnym elementem jest mówienie o tym, jak wielu chorób możemy uniknąć i jak wielu kosztów jako społeczeństwo możemy uniknąć, jeśli tylko zasady adherencji byłyby powszechnie stosowane. Wszystko powinno zaczynać się od profilaktyki, działania profilaktyczne warto rozpoczynać już w dzieciństwie.

– To trochę tak, że powinniśmy mieć ją we krwi, żyć profilaktycznie, a więc stosując zasady, które pomogą uniknąć chorób, które mogą nas wykluczyć z aktywności, życia zawodowego, z naszych pasji. Możemy więcej zadziałać prewencją, inwestując w swoje zdrowie, a nie w koszty leczenia, które są zdecydowanie wyższe – podsumowała ekspertka.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFlick o Lewandowskim: Najlepszy
Następny artykuł„Chcą założyć start-up, sprzedać go za milion monet i odnieść wielki sukces”. Jacy są liderzy przed 30?