A A+ A++

W piątek toruńskie aktywistki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zorganizowały konferencję prasową. W tle trzymały baner z hasłem “Sprawiedliwa transformacja teraz #PolandnotCoalland”. Zwróciły uwagę na nierozsądną politykę energetyczną prowadzoną przez rząd i PGE, podkreślając, że zabezpiecza ona węgiel i paliwa kopalne, a nie społeczeństwo.

– Zamiast dążyć do ustabilizowania naszego klimatu i zapewniania nam wszystkim bezpieczeństwa, ta strategia pogłębia całą globalną społeczność w kryzysie klimatycznym – mówiła licealistka Maya Ozbayoglu.

Sprawiedliwa transformacja

Aktywistki odniosły się do postanowienia TSUE w sprawie wstrzymania prac w kopalni w Turowie, a także do wcześniej awarii w elektrowni w Bełchatowie. – Zaczęto się obawiać, że zatrzymanie prac Turowa będzie stanowiło zagrożenie energetyczne dla Polski. (…) Bezpieczeństwo energetyczne zostanie dopiero zagwarantowane, gdy Polska odejdzie od węgla, zaplanuje natychmiastową, ale i sprawiedliwą transformację oraz postawi na odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną – przekonywała Ozbaygolu.

Transformacja całej energetyki to proces, zdaniem aktywistek, nieunikniony. Podkreślają jednak, że trzeba ją przeprowadzić z poszanowaniem praw pracowniczych wszystkich osób pracujących w sektorze górniczym. – Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych – mówiła Maya Ozbaygolu.

Podobne wydarzenia Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zorganizował w piątek w dziewięciu miastach.

Stan kryzysu klimatycznego dla Torunia

Inna z aktywistek MSK Toruń, Martyna Mazurek, mówiła o petycji dotyczącej wprowadzenia przez miasto stanu kryzysu klimatycznego. – W petycji powołujemy się np. na plan adaptacyjny miasta Toruń do zmian klimatu do 2030 roku, który jest po prostu śmieszny i niewystarczający. W jego ramach np. zmodernizowano węzeł przesiadkowy na pl. Rapackiego i przy okazji wycięto drzewa – podkreślała aktywistka.

Czego jeszcze aktywistki domagają się od miasta? Chcą, żeby specjaliści ułożyli strategię przeciwdziałania zmianom klimatu ze skupieniem się na zmniejszaniu emisji szkodliwych gazów do atmosfery oraz zazielenianiu miasta. Postulują też powołanie zespołu monitorującego, czy strategia jest realizowana, oraz zorganizowanie paneli obywatelskich, na których mieszkańcy wraz ekspertami wypracowaliby rekomendacje dla miasta.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowela ustawy o płacy minimalnej w ochronie zdrowia uchwalona
Następny artykułWojewoda wsparł organizacje pozarządowe