A A+ A++

Wyjątkowego odkrycia dokonał archeolog Marek Gierlach. W centrum miasta zabezpieczono szczątki pochówku. Faktem niespotykanym jest miejsce grobu, ponieważ przykościelny cmentarz znajdował się nieco dalej, w miejscu dzisiejszego skwerku przy ul. Pułtuskiej.

 

Trwają przygotowania do rewitalizacji płońskiego rynku. Co odkryto pod powierzchnią podczas prac archeologicznych? Pochówek kobiecy – grób szkieletowy z zachowanymi ramionami, częścią czaszki, klatki piersiowej z fragmentami kręgosłupa i fragmentem kości lewej nogi.

Kolejnym odkryciem jest przyziemie drewnianego ratusza, a w części południowej pozostałości niezidentyfikowanych drewnianych konstrukcji, być może jatek – kramów targowych gdzie szatkowano mięso, usytuowanych wokół ratusza.

Pochówek w rynku jest rzeczą bardzo wyjątkową, ponieważ wczesnośredniowieczny cmentarz znajdował się przy ul. Wolności. Natomiast od XIV wieku funkcjonował cmentarz przykościelny w miejscu dzisiejszego skwerku przy ul. Pułtuskiej. Jak ustalił archeolog Marek Gierlach, jest to pochówek prawdopodobnie kobiety pochowanej w porządku anatomicznym. Można więc wykluczyć element np. ukrycia zwłok, bądź jakiejkolwiek przypadkowości. O zgodności ze wschodnią tradycją chrześcijańską świadczą skrzyżowane ramiona na piersi. Grób pochodzi najprawdopodobniej z okresu końca XV, XVI bądź początku XVII wieku. Niestety grób nie jest wyposażony, więc nie znaleziono żadnego artefaktu umożliwiającego dokładniejsze datowanie znaleziska.

O tym, że płońska ziemia kryje wiele archeologicznych skarbów, wiadomo od lat 70-tych ubiegłego stulecia. Prace archeologiczne na skwerku opodal rynku, przy grobach zewnętrznych i wewnętrznych gotyckiego kościoła miejskiego (fara) zakończono w 2015 r. Pochówki datowane są na okres od XIII do XVIII w.

W latach 2014-2015 odsłonięto relikty ław fundamentowych murów obwodowych oraz przypór prezbiterium, zakrystii oraz nawy i pozostałości krypty, a także 71 grobów szkieletowych wewnątrz kościoła i na cmentarzu przykościelnym. Pochówki pozbawione są wyposażenia – odnaleziono nieliczne monety “boratynki”, resztki czepca, pierścionek miedziany(?)

Jak informuje UM, obecnie zakończono dokumentowanie przyziemia ratusza (dokumentacja rysunkowa i fotograficzna z użyciem drona). Dokumentacja ta stanie się punktem wyjścia do korekty projektu fontanny przewidzianej jako centrum rekreacyjne rewitalizowanego rynku. Zakończono także dokumentowanie pozostałości reliktów drewnianych najprawdopodobniej kramów (jatek) otaczających ratusz. Dokumentacja jw. Osobno zadokumentowano pochówek szkieletowy znajdujący się w przestrzeni konstrukcji drewnianych, choć niewątpliwie pochówek ten nie jest elementem tejże zabudowy. Pobrano próbki drewna zlokalizowane w przyziemiu ratusza celem przekazania ich do badań dendrochronologicznych. Do analizy antropologicznej przekazanae zostaną również kości pochówku szkieletowego. Przekazanie próbek do analizy nastąpi w najbliższy poniedziałek na UMK w Toruniu. 

Czytaj także: „Miej w czci prochy i zabytki pradziadów”

(DK)

Fot. plonsk24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPremier liczy na porozumienie w sprawie KPO z KE w kwietniu lub na początku maja
Następny artykułSpędził w areszcie niesłusznie 575 dni. Sąd przyznał zadośćuczynienie [ Prawo i porządek ]