Jak tłumaczy policja, w ramach akcji “Znicz”, organizowanej corocznie w okresie Wszystkich Świętych, mundurowi będą zapewniać płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach prowadzących do cmentarzy.
“W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień policjanci będą kierować ruchem. Stosowanie się do poleceń i wskazówek funkcjonariuszy z pewnością ułatwi wszystkim poruszanie się w zatłoczonych rejonach” – podali funkcjonariusze.
Wszystkich Świętych. Trwa akcja “Znicz”. Policja bada trzeźwość kierowców
Policja zapewniła, że będzie reagować w szczególności na wykroczenia, “które stanowią główną przyczynę wypadków drogowych, między innymi na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości”. Zwrócą również uwagę na “stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami, a także na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec pieszych”.
Mundurowi uczulili też pieszych, by w trakcie korzystania z drogi “mieli na uwadze własne bezpieczeństwo”. “Noszenie odblasków w sposób widoczny dla kierowców podniesie znacząco bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu” – zalecili.
W tym roku święto Wszystkich świętych wypada w środę, dlatego akcja policji rozpoczęła już w sobotę przed tradycyjnym dniem odwiedzin na grobach. Wzmożone patrole i kontrole ustaną dopiero po 5 listopada – część Polaków na cmentarze wyruszy dopiero w nadchodzącą sobotę i niedzielę, a ruch zostanie rozłożony.
Dramatyczne statystyki. Kilkaset rannych i ponad tysiąc pijanych kierowców
Komenda Główna Policji podała, że tylko od piątku do poniedziałku zginęło 20 osób a wśród ofiar było ośmioro pieszych, z których część poruszała się bez odblasków. Na drogach w całym kraju doszło w tym okresie do 269 wypadków, w których 311 osób zostało rannych.
We wtorek 31 października doszło do 75 wypadków, zginęły cztery osoby, a 76 zostało rannych. Policja zatrzymała tego dnia 199 kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. W sumie w ciągu ostatnich czterech dni akcji “Znicz” funkcjonariusze zatrzymali 1265 pijanych kierowców.
W ubiegłym roku w okresie od 28 października do 2 listopada na polskich zginęło 31 osób, a 373 zostało rannych. Policjanci w ramach akcji “Znicz” zatrzymali wtedy 1906 nietrzeźwych kierowców.
Mandat za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości wynosi od 5000 zł i 15 punktów karnych. Kara jest wyższa w przypadku recydywy lub spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu.
Wzmożony ruch na drogach. Wypadki śmiertelne w całej Polsce
Polska Policja poinformowała, że w godzinach przedpołudniowych 1 listopada panował wzmożony ruch w okolicach cmentarzy, na razie jednak sytuację określono jako “spokojną”.
Od czasu rozpoczęcia akcji znicz w mediach pojawiły się informacje o wielu tragicznych wypadkach. W sobotę w Kędzierzynie-Koźlu (woj. opolskie), kierująca audi 32-latka nie ustąpiła pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu. 56-latek, którego potrąciła zginał na miejscu. W niedzielę wieczorem w Siedlątkowie (woj. łódzkie) kierujący autobusem 53-latek podczas wyprzedzania w terenie zabudowanym śmiertelnie potrącił 38-latkę idąca po lewej stronie drogi. Piesza nie miała na sobie elementów odblaskowych.
Na miejsce pilnie udali się mundurowi. Po dotarciu na miejsce funkcjonariusze od kierowcy bmw od razu wyczuli alkohol. Przeprowadzone badanie alkomatem w organizmie 32-letniego kierowcy wykazało ponad 2 promile alkoholu.
Do śmiertelnego wypadku doszło również poniedziałek w Ninkowie na Mazowszu. 72-latek ciągnął na lince holowniczej elektryczny wózek inwalidzki, na którym siedział jego kolega, 92-latek. Na zakręcie drogi starszy mężczyzna spadł z wózka i uderzył głową o jezdnię – mimo reanimacji zmarł.
Tego samego dnia w Boronowie (woj. śląskie) 36-latek na prostym, nieoświetlonym odcinku drogi śmiertelnie potrącił jadącego w tym samym kierunku 57-letniego rowerzystę.
wka/Polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS