A A+ A++
Prezydent Jacek Sutryk oraz urzędnicy i radni miejscy podczas konferencji prasowej akcji “Zmień piec” | Fot. UMW

26 stycznia 2021

To będzie rekordowy rok w walce o czyste powietrze we Wrocławiu. Miasto w zasobie komunalnym planuje wymienić 1400 „kopciuchów” w 115 budynkach. Kolejne ponad 2 tys. pieców ma zostać zlikwidowane w ramach programu KAWKA Plus. Koszt tych działań to ok. 80 mln złotych.

Z nowym rokiem w kolejnych 100% gminnych kamienicach ruszają prace przy likwidacji pieców. Zarządcy tych nieruchomości, niemal każdego tygodnia, ogłaszają kolejne przetargi i podpisują umowy z firmami budowlanymi.

– Nasz cel to przyłączenie do sieci 115 budynków komunalnych i likwidacja 1400 pieców w zasobie komunalnym, przede wszystkim w Śródmieściu i na Starym Mieście. Dodatkowo zakładamy, że do KAWKI wpłynie 2 tys. wniosków. W sumie w 2021 z mapy miasta powinno zniknąć 3,5 tys. „kopciuchów” – podkreślił na specjalnej konferencji prasowej Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania. 

Wszystkie adresy, przewidziane do uciepłownienia w tym i w kolejnych latach, znajdują się na specjalnej mapie podłączeń.

3500 pieców do zlikwidowania w 2021 roku – Poprawa jakości powietrza we Wrocławiu to nasza wspólna sprawa. Oferujemy mieszkańcom najlepszy w Polsce program wsparcia w wymianie pieców, pomoc doradców energetycznych, ulgi w czynszu i dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Ale też przypominamy, że od 2024 roku palenie w piecach najgorszej jakości będzie karane, zgodnie z uchwałą antysmogową – powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Najemca może sam wymienić piec

Miasto z jednej strony likwiduje „kopciuchy” w zasobie 100% gminnym, z drugiej zachęca najemców, by sami zainteresowali się wymianą ogrzewania na ekologiczne. Dotyczy to zwłaszcza tych mieszkańców, których adresy nie znajdują się na mapie podłączeń do sieci ciepłowniczej.

– Samodzielna wymiana pieca to dla najemcy komunalnego bardzo dobre rozwiązanie. Przede wszystkim może dostać pieniądze z miasta i zrefundować wszystkie koszty, następnie otrzyma zwolnienie i ulgi w czynszu oraz dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo może wymienić piec szybciej, niż zrobi to miasto i może sam zdecydować, jaki rodzaj ogrzewania zastosuje – wyliczył Rafał Guzowski.

Na zdjęciu prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, Katarzyna Szymczak-Pomiianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW i Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta ds. wymiany źródeł ogrzewania podczas specjalnej konferencji prasowej Na zdjęciu prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW i Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta ds. wymiany źródeł ogrzewania, fot. UMW

Około 200 osób pracujących w Biurach Obsługi Klienta Zarządu Zasobu Komunalnego oraz w Centrum Obsługi Mieszkańca Wrocławskich Mieszkań pomoże najemcom we własnym zakresie wymienić system ogrzewania. Udzielą oni niezbędnych informacji, pomogą skompletować i wypełnić dokumenty, przeprowadzą przez cały proces zmiany ogrzewania a wreszcie odbiorą nowy system grzewczy.

Aktualnie pracownicy Zarządu Zasobu Komunalnego wysyłają zaproszenia do najemców, w których zachęcają do złożenia wniosków o wymianę pieca, ale też informują o ulgach i dopłatach z których można skorzystać.

Wrocławskie Mieszkania od początku lutego rozpoczną natomiast pilotaż polegający na bezpośrednich wizytach w lokalach najemców komunalnych przez pracowników spółki – w sumie do maja pracownicy chcą odwiedzić – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią koronawirusa – ponad 4 tysiące mieszkań w 500 budynkach.

Ostatni rok najwyższych dopłat

Nawet 15 tys. złotych – tyle można otrzymać w 2021 r. na wymianę pieca w ramach programu KAWKA Plus. Warto się jednak pośpieszyć, gdyż to ostatni rok z maksymalną kwotą dotacji. W kolejnych latach dopłata od miasta będzie coraz niższa.

Grafika prezentuje rożnicę w wysokości dopłat w ramach programu KAWKA Plus w najbliższych latach

– Zmieniamy nieco barwy naszej akcji – z niebieskich na czerwone, żeby zaznaczyć, że to ostatni moment na uzyskanie maksymalnej dopłaty do wymiany pieca. Będziemy o tym przypominać w różnych formach, choćby poprzez tak wyklejone tramwaje i autobusy, ale także listy do mieszkańców czy bezpośrednie wizyty – wyjaśniła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

 Tramwaj akcji „Zmień piec” już na ulicach Wrocławia, fot. UMW Tramwaj akcji „Zmień piec” już na ulicach Wrocławia, fot. UMW

2021 rok jest zatem kluczowy dla wrocławian, którzy wciąż używają w swoich domach „kopciuchów”. W 2022 roku kwota dotacji wyniesie już maksymalnie do 12 tys. złotych, w kolejnym roku będzie to 10 tys. zł, a w 2024 r. do 8 tys. zł.

– Pamiętajmy także, że wymienić piec możemy bez wkładu własnego. Przeszkoliliśmy już ponad 50 firm, które instalują nowe ogrzewanie, a następnie – w imieniu mieszkańca – rozliczają się z urzędem – dodała Szymczak-Pomianowska.

Zobacz także: Baza instalatorów akcji „Zmień piec”

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł11 nowych zakażeń w regionie. Raport epidemiczny
Następny artykułPosłowie w dezyderacie do premiera upominają się o turystykę