A A+ A++

Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach zaprasza serdecznie do udziału w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, której inicjatorem jest redakcja czasopisma branżowego dla nauczycieli i bibliotekarzy „Biblioteka w Szkole”.

Celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania i przełamanie stereotypu nieczytającej młodzieży.
Jako organizatorzy akcji w Mysłowicach zaproszono do udziału przedstawicieli władz miasta – Prezydenta Miasta Mysłowice, Zastępców Prezydenta oraz Naczelników Wydziałów Oświaty oraz Kultury, Sportu i Turystyki, a także wszystkie szkoły podstawowe.

Liczymy, że cała społeczność szkolna włączy się w tę akcję i spotkamy się wszyscy razem z książką 6 czerwca 2023 r. o godz. 10.00 w Parku Promenada. – zapowiadają organizatorzy.

Pomysł na akcję w Mysłowicach:

Mysłowicka Biblioteka podjęła się organizacji akcji w mieście Mysłowice, zapraszając do współpracy wszystkie szkoły. Planują w ramach akcji zorganizować piknik czytelniczy w Parku Promenada z udziałem przedstawicieli władz miasta.

Wszyscy chętni z książką w ręku spotkają się 7 czerwca o godz. 10.00 na Promenadzie, by uczestniczyć w pikniku. Zalecają wziąć koce, na których uczniowie będą mogli oddać się lekturze.

Informacje Inicjatorów:

 Akcja „Jak nie czytam, jak czytam” – 7 czerwca 2023 r. o godz. 10.00
„Jak nie czytam, jak czytam” to w latach 2016-19 najpopularniejsza w Polsce akcja czytelnicza. Powstała, by złamać stereotyp nieczytającej młodzieży i zamanifestować, że uczniowie czytają wręcz więcej niż dorośli. Powraca w 2023 r. po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią i obostrzeniami. W poprzednich edycjach brało udział około 400 tysięcy osób z ponad 2 tysięcy placówek. Akcja jest środowiskowa, całkowicie niekomercyjna i apolityczna. Nie przynosi nikomu dochodu i nie ma żadnych politycznych powiązań.
Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, od 33 lat jednego z najpopularniejszych czasopism dla nauczycieli, natomiast organizatorami przedsięwzięć w poszczególnych miastach – biblioteki szkolne i publiczne.

  • V edycja odbędzie się 7 czerwca o 10:00.
  • W akcji co roku brało udział około 400 tys. osób z ponad 2 tys. bibliotek.

Cele i zasady akcji

Cel – promocja czytelnictwa poprzez budowanie pozytywnych skojarzeń z książką.

  • Akcja promuje czytanie w prosty i radosny sposób. Bez przymusu, podniosłych haseł i wielkiej filozofii.
  • Aby czytanie nie kojarzyło się uczniom z przymusowymi lekturami, tylko miłym wspomnieniem. Czytaniem na trawie w gronie koleżanek, kolegów, nauczycieli, rodziców.

Akcja ma przede wszystkim zachęcić tych uczniów, którzy traktują czytanie jako przykry obowiązek. Nie zmuszać ich, lecz motywować przykładem.

Zasady:

  • Zasady akcji są bardzo proste, każdy dostosowuje jej przebieg do swoich możliwości.
  • Podstawową formą uczestnictwa jest zebranie uczniów (jednej lub kilku szkół) oraz innych zainteresowanych osób w wybranym miejscu z książkami, wspólne czytanie, zrobienie zdjęcia oddającego frekwencję i wypełnienie formularza będącego sprawozdaniem.
  • Miejsce akcji jest dowolne.
  • W niektórych miejscowościach organizowane są całodzienne, duże obchody. W innych po prostu bierze się książki i kameralnie czyta na kocyku.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułУ ЗСУ повідомили деталі нічної атаки на Київ: скільки ракет і звідки випустила Росія
Następny artykułРосійські добровольці передали “привіт” з кордону: біля Шебекіно кажуть про танкові бої