A A+ A++

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wydał zarządzenie, które ustanawia formalną podstawę dla przeformowania z dniem 1 stycznia 2022 roku Inspektoratu Uzbrojenia w Agencję Uzbrojenia.

Powołanie Agencji Uzbrojenia to element szerszej reformy systemu pozyskiwania sprzętu wojskowego i uzbrojenia. Nowa instytucja przejmie znacznie większą część odpowiedzialności za ten proces, co powinno się przyczynić do jego konsolidacji i usprawnienia. AU będzie jedną z dwóch kluczowych instytucji w tym procesie, obok działającej już od niedawna Rady Modernizacji Technicznej.

Najważniejsze decyzje MON, dotyczące powołania Agencji Uzbrojenia jak i systemowych zmian, zostały wydane już wcześniej. Obecne zarządzenie jest natomiast krokiem formalizującym powstanie nowej instytucji, poprzez przeformowanie Inspektoratu Uzbrojenia. AU będzie jednak odpowiedzialna również za inne obszary, między innymi te wcześniej realizowane przez Inspektorat Innowacyjnych Technologii Obronnych w Warszawie oraz Biuro ds. Umów Offsetowych, które z dniem 31 grudnia zostaną rozformowane.

Reklama

Zgodnie ze statutem stanowiącym załącznik do decyzji MON, Agencja Uzbrojenia jest jednostką budżetową podległą Ministrowi Obrony Narodowej, której podporządkowanie określają odrębne przepisy. Siedzibą AU jest Warszawa, a obszarem działalności – terytorium RP. W kontaktach międzynarodowych nowa instytucja może natomiast używać nazwy „Armament Agency”.

Agencja będzie odpowiadać za:

  • realizację zadań dotyczących prowadzenia analiz rynku w zakresie możliwości pozyskiwania sprzętu wojskowego i usług na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz realizacja procesu pozyskiwania sprzętu wojskowego i usług, wraz z przygotowaniem i realizacją robót budowlanych ściśle powiązanych z tym sprzętem wojskowym;
  • realizację zadań w zakresie badań naukowych oraz prac rozwojowych ukierunkowanych na podniesienie poziomu zdolności operacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
  • prowadzenie przedsięwzięć związanych z pozyskiwaniem i zarządzaniem prawami własności intelektualnej na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
  • realizacja zadań Ministra Obrony Narodowej wynikających z przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 2014 r. o niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1643);
  • zawieranie i nadzorowanie realizacji umów o udzielenie zamówienia publicznego, w zakresie pozyskiwania sprzętu wojskowego i usług na potrzeby Sił Zbrojnych RP.

W statucie czytamy także, że Agencja w zakresie realizacji swoich zadań współpracuje z jednostkami resortu obrony narodowej, a także z podmiotami krajowymi i zagranicznymi oraz organizacjami międzynarodowymi w obszarze zadań wynikających z zakresu działania Agencji. Działalnością Agencji kieruje jej szef, będący jednocześnie dysponentem środków budżetu państwa trzeciego stopnia bezpośrednio podległym dysponentowi części 29 – Obrona narodowa. Może on upoważnić żołnierzy i pracowników Agencji do podejmowania, w jego imieniu, decyzji w zakresie wynikającym z udzielonego upoważnienia. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStosunki z Niemcami. Radziejewski: Taka retoryka może istotnie ograniczać pole dyplomatycznego manewru
Następny artykułZgłoszenie P. Michała Kowalczyka prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Ambasada Budownictwa z dn.25.11.2021 – budowa wewnętrznej instalacji gazowej w budynku przemysłowo – biurowym na działce o nr. ewid. 3/13 (obręb 0050 – Stare Miasto, arkusz 62), położonej w Radomiu przy ul. Św.Wacława.