A A+ A++

Pierwsza propozycja zmiany dotyczy uchylenia art. 257 par. 3 k.p.k.  Został on wprowadzony nowelizacją z 2019 r. i stanowi, że w przypadku orzeczenia przez sąd zamiany tymczasowego aresztowania na poręczenie majątkowe, prokurator może złożyć sprzeciw najpóźniej na kolejnym posiedzeniu. Jeśli to zrobi, postanowienie sądu stanie się wykonalne dopiero po uprawomocnieniu. A to oznacza, że aresztowany nie zostanie zwolniony od razu, a dopiero po rozpatrzeniu odwołania od tego postanowienia, albo upływie terminu na jego wniesienie.

Z kolei drugi punkt petycji zakłada zmianę art. 281 par. 2 k.p.k. Obecnie, w brzmieniu nadanym nowelizacją kodeksu z 2021 r., stanowi on, że list żelazny wydaje się w postępowaniu przygotowawczym na wniosek prokuratora albo przy braku jego sprzeciwu. Palestra zaś postuluje, aby zmienić brzmienie tak, iż list żelazny wdaje się także na wniosek prokuratora. Obecna redakcja przepisu, zdaniem adwokatury, dale bowiem prokuratorowi zbyt duży wpływ na decyzje sądu.

Czym jest list żelazny?

List żelazny to specjalny dokument, który pozwala oskarżonemu pozostać na wolności aż do prawomocnego zakończenia postępowania. Oznacza to, że nie trafi on do aresztu – musi jednak spełnić trzy warunki. Po pierwsze – będzie stawiał się w oznaczonym terminie na wezwanie sądu (a w postępowaniu przygotowawczym – także prokuratora), po drugie –  nie będzie oddalał się bez pozwolenia sądu z wybranego miejsca pobytu, po trzecie wreszcie – nie będzie nakłaniał do fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób starał się utrudniać postępowanie karne.

Podobnie więc jak w przypadku poręczenia majątkowego, instytucja ta służy zapewnieniu, że podsądny nie ucieknie z kraju (a w przypadku listu żelaznego, jego wydanie jest często warunki … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułВ России растет число конфликтов между военными, – ЦНС
Następny artykułЗа минулу добу ворог 26 разів обстріляв Сумщину